Над 60 души бяха убити само през последното денонощие в сирийския град Хама. Ситуацията в страната се влошава все повече, след като международният посредник Кофи Анан реши да се оттегли от поста си.

Неясна е обстановката и в град Алепо, където заради липсата на телефони и интернет няма информация какво се случва.

Кофи Анан се оттегли в един доста критичен момент, защото не може да изпълнява посредническата си мисия и не защото не е опитен дипломат. Той бе възможно най-подходящата фигура за този пост. Два мандата генерален секретар на ООН, уважавана личност по целия свят. Но задачата е изключително трудна, защото ситуацията в Сирия е наистина сложна.

Опозицията в Сирия е много разнородна, там има същите главорези, както в проправителствените милиции, които не чуват призивите да спрат с насилието и да сложат оръжие.

А извън Сирия е още по-сложно - Западът и голяма част от арабския свят подкрепят бунтовниците, а Русия и Китай дават рамо на режима.

Така че Кофи Анан не среща нито достатъчно разбиране вътре в Сирия, нито достатъчно подкрепа от великите сили.

Снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Планът за мир на Кофи Анан поработи само за няколко дни, след като бе постигнато примирие на 12 април. Привържениците на опозицията го обвиняват, че не е бил достатъчно твърд спрямо режима на Башар Асад.

Досега в конфликта са загинали 20 000 души, а през последния месец само в Алепо домовете си напуснаха близо 200 000.

След оставката на Кофи Анан може да бъде прекратена и Мисията наблюдатели на ООН в Сирия. Мандатът му приключва в края на месеца, а мандатът на наблюдателите е до 19 август.

Неговото оттегляне от поста изостри и дипломатическото напрежение в световната организация.

"Членовете на Съвета за сигурност показаха голямото си разединение, както обикновено", заяви посланикът на Франция в ООН Жерар Аро.

Западните страни са на мнение, че мисията трябва да бъде прекратена. Русия е на мнение, че наблюдателите трябва да останат, макар и в по-различен формат.

Всички страни изразяват съжаление от оттеглянето на Кофи Анан, а Русия призова час по-скоро да се назначи негов приемник.

Рецепта за решаване на конфликта дава самият Кофи Анан. И тя не е толкова сложна. В статия за "Файненшъл таймс" Кофи Анан дава прощален съвет как да се спаси Сирия. Той призовава Русия, Китай и Иран да убедят режима да промени курса и да приеме политически преход. А Западът, Турция, Саудитска Арабия и Катар да окажат натиск на опозицията да приемат, че в политическия процес трябва да участват и структури на сегашната власт.

Общото събрание на ООН прие резолюция, осъждаща бомбардирането на бунтовнически градове от сирийската армия. Документът, предложен от Саудитска Арабия, съдържа и критики срещу безсилието на Съвета за сигурност да предприеме действия за прекратяване на конфликта в Сирия.

Резолюцията, внесена от името на група арабски страни, беше приета със 133 гласа от общо 193 държави-членки. 12 страни гласуваха против, а 31 се въздържаха.

Ден след оттеглянето на посредника Кофи Анан, резолюцията отбелязва, че „Съветът за сигурност не е успял да се договори за мерки, които биха задължили сирийските власти да спазват решенията си”. Анан обясни оставката си с липсата на подкрепа от големите държави за мисията му.