Над 60 души бяха убити само през последното денонощие в сирийския град Хама. Ситуацията в страната се влошава все повече, след като международният посредник Кофи Анан реши да се оттегли от поста си.
Неясна е обстановката и в град Алепо, където заради липсата на телефони и интернет няма информация какво се случва.
Кофи Анан се оттегли в един доста критичен момент, защото не може да изпълнява посредническата си мисия и не защото не е опитен дипломат. Той бе възможно най-подходящата фигура за този пост. Два мандата генерален секретар на ООН, уважавана личност по целия свят. Но задачата е изключително трудна, защото ситуацията в Сирия е наистина сложна.
Опозицията в Сирия е много разнородна, там има същите главорези, както в проправителствените милиции, които не чуват призивите да спрат с насилието и да сложат оръжие.
А извън Сирия е още по-сложно - Западът и голяма част от арабския свят подкрепят бунтовниците, а Русия и Китай дават рамо на режима.
Така че Кофи Анан не среща нито достатъчно разбиране вътре в Сирия, нито достатъчно подкрепа от великите сили.
Планът за мир на Кофи Анан поработи само за няколко дни, след като бе постигнато примирие на 12 април. Привържениците на опозицията го обвиняват, че не е бил достатъчно твърд спрямо режима на Башар Асад.
Досега в конфликта са загинали 20 000 души, а през последния месец само в Алепо домовете си напуснаха близо 200 000.
След оставката на Кофи Анан може да бъде прекратена и Мисията наблюдатели на ООН в Сирия. Мандатът му приключва в края на месеца, а мандатът на наблюдателите е до 19 август.
Неговото оттегляне от поста изостри и дипломатическото напрежение в световната организация.
"Членовете на Съвета за сигурност показаха голямото си разединение, както обикновено", заяви посланикът на Франция в ООН Жерар Аро.
Западните страни са на мнение, че мисията трябва да бъде прекратена. Русия е на мнение, че наблюдателите трябва да останат, макар и в по-различен формат.
Всички страни изразяват съжаление от оттеглянето на Кофи Анан, а Русия призова час по-скоро да се назначи негов приемник.
Рецепта за решаване на конфликта дава самият Кофи Анан. И тя не е толкова сложна. В статия за "Файненшъл таймс" Кофи Анан дава прощален съвет как да се спаси Сирия. Той призовава Русия, Китай и Иран да убедят режима да промени курса и да приеме политически преход. А Западът, Турция, Саудитска Арабия и Катар да окажат натиск на опозицията да приемат, че в политическия процес трябва да участват и структури на сегашната власт.
Общото събрание на ООН прие резолюция, осъждаща бомбардирането на бунтовнически градове от сирийската армия. Документът, предложен от Саудитска Арабия, съдържа и критики срещу безсилието на Съвета за сигурност да предприеме действия за прекратяване на конфликта в Сирия.
Резолюцията, внесена от името на група арабски страни, беше приета със 133 гласа от общо 193 държави-членки. 12 страни гласуваха против, а 31 се въздържаха.
Ден след оттеглянето на посредника Кофи Анан, резолюцията отбелязва, че „Съветът за сигурност не е успял да се договори за мерки, които биха задължили сирийските власти да спазват решенията си”. Анан обясни оставката си с липсата на подкрепа от големите държави за мисията му.