Първият пълноразмерен макет на новия стратегически бомбардировач с кодово название ПАК ДА е бил изготвен в завод на компанията „Туполев”, предаде ТАСС, като се позова на свой високопоставен източник.
„Направени са няколко макета на ПАК ДА от композитни материали, а също и пълноразмерен от дърво. Макетите са по схемата „летящо крило”, обясни той. Големият дървен макет е важен етап от работата по проекта, защото обикновено той отразява в много голяма степен окончателния дизайн.
Новият бомбардировач ще е по технологията „стелт” т.е. ще е трудно откриваем за радарите. За целта ще се използват и специални радиопоглъщащи материали, а въоръжението ще е изцяло вътре в самолета. Представителят на военно-промишления комплекс изрази мнение, че средствата за радиоелектронна борба на машината ще са без аналог.
Руснаците се гордеят и с разработваната паралелно крилата ракета, която трябва да е основно оръжие на бомбардировача. Според някои информации, тя може да поразява цели, отдалечени на над 5000 км. Това е първата междуконтинентална крилата ракета с въздушно базиране от около 50 г.
Този тип изключително тежки и сложни оръжия са разработвани от САЩ и СССР в първите години на Студената война, за да отстъпят място на по-бързите и по-надеждни балистични ракети. По-голямо разпространение имат по-компактните системи с по-малък радиус на действие от типа на добре познатите „Томахоук”, които биват пускани в големи количества от въздушни и морски платформи по-близо до целта.
Очакванията са ПАК ДА да бъде официално обявен догодина, а първият прототип да полети през 2025 г. Програмата загуби темпо в последните години, след като „Туполев” получи държавна поръчка за възобновяване на производството на разработения през 70-те Ту-160. Той, заедно с 50-годишния турбовитлов „Мечок” Ту-95МС, е „гръбнакът” на руската далекобомбардировъчна авиация.
Междувременно, в САЩ също работят по нов бомбардировач - Б-21 „Рейдър”. Той се очаква да бъде представен приблизително по същото време, когато ще научим повече и за ПАК ДА, като източници от американския ВПК, подобно на руснаците, смятат, че машината им ще бъде без аналог.