Една европейска държава се опитва да намери повече земя за погребване на своите мъртви в случай на война, пише Индипендънт.

Асоциациите за погребения в Швеция търсят да придобият достатъчно земя за нещо, което се надяват, че никога няма да им се наложи да правят: да погребват хиляди хора, убити по време на война.

Търсенето следва препоръките на националния секретариат на Църквата на Швеция, които отразяват насоките за готовност при кризи от Шведската агенция за граждански извънредни ситуации (MSB) и шведските въоръжени сили.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Насоките за готовност бяха поставени в нова светлина поради решението на Швеция да се присъедини към НАТО и заради напрежението с Русия в региона на Балтийско море.

 

Според разпоредбите на Шведската църква, подкрепени от правни параграфи в шведския Закон за погребенията, сдруженията за погребения отговарят за осигуряването на достатъчно земя, за да погребат при необходимост около 5% от населението в рамките на енорията.

Асоциацията за погребения в Гьотеборг, която работи във втория по големина град в Швеция, в момента се опитва да се справи с предизвикателството да придобие поне 40 470 квадратни метра земя, за да може да се справи със спешните погребения на около 30 000 мъртви в случай на война. Това е в допълнение към още 60 700 квадратни метра земя, необходима за изграждането на гробища за редовна употреба в Гьотеборг.

„Тези (препоръки) означават, че се нуждаем от повече земя за гробища, а това е явление и проблем в големите градове, където поземлените ресурси поначало са оскъдни и не винаги са достатъчни, за да задоволят нуждите от гробища дори в спокойни и мирни времена“, казва Катарина Евенсет, старши съветник в Асоциацията за погребения в Гьотеборг.

Заедно с местната община, която има монопол при вземането на решения за използването на земята в Гьотеборг, асоциацията за погребения е определила обширна площ, подходяща за изграждането на мащабно гробище с предвидената цел.

Но дългият процес на одобрение и строителство означава, че завършването му може да отнеме около 10 години, което поставя допълнителни предизвикателства в несигурните времена.

Междувременно Шведската агенция за граждански извънредни ситуации (MSB) продължава да подчертава значението на готовността за кризи и изтъква усилията на Шведската църква.

„Още през 2015 г. правителството възложи на различни органи отново да започнат да се занимават с планиране на гражданската защита и много организации започнаха да планират, като Шведската църква е начело на това планиране“, казва Ян-Олоф Олсон, експерт по защита на критичната инфраструктура (ЗКИ) в MSB.

„За съжаление се получава така, че ни се напомня в по-голяма степен, че войната може да се случи и че просто трябва да сме подготвени за това“, каза Олсон.

От началото на XIX век Швеция провежда политика на неутралитет, включително по време на Втората световна война.

Но общественото мнение рязко се променя през 2022 г., след като Русия започва пълномащабно нахлуване в Украйна, което води до подаване на молба от Швеция и Финландия за присъединяване към трансатлантическия съюз от загриженост за заплахата от страна на новия им агресивен руски съсед от другата страна на Балтийско море.

През ноември Швеция и Финландия изпратиха актуализирани ръководства за гражданска готовност с инструкции как да оцелеят във война. Ръководствата са подобни на тези в Дания и Норвегия, въпреки че в тях не се споменава Русия по име.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK