Учени са открили вкаменени лицеви кости на възраст около 1,1 млн. - 1,4 млн. години, които вероятно представляват неизвестен досега вид в еволюционната линия на хората. Това е откритие, което пренаписва ранната история на човечеството в Европа, пише Ройтерс.

Находката е направена в Испания.

Вкаменелостите от пещерата Сима дел Елефанте край Бургос се състоят от фрагменти, обхващащи 80 на сто от лявата страна на средната част на лицето на възрастен индивид, включително части от скулата и горната челюст с носната структура. Те са сред най-старите известни човешки вкаменелости от Европа.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Изследователите са дали на находката името Пинк в чест на музикалната група „Пинк Флойд“.

Лицевата анатомия на Пинк е била по-примитивна от тази на Homo antecessor - вид, за който е известно, че е обитавал Западна Европа преди около 850 000 години и чието лице  наподобявало това на съвременните хора. Пинк е имал по-изпъкнала и масивна средна част на лицето от Homo antecessor и е показал прилики, но и разлики с Homo erectus, смятан за първия човешки вид, мигрирал от Африка, отбелязва Ройтерс.

Изследователите твърдят, че находката не е достатъчна, за да се стигне до заключението, че Пинк е принадлежал към все още неназован вид древен човек, но са на мнение, че това е реална възможност. Те са дали на фосила временното име Homo affinis erectus като признание за сходството с някои черти на Homo erectus.

Снимка: Reuters

„Тази находка открива нова линия за изучаването на човешката еволюция в Европа, тъй като въвежда нов играч в ранното населяване на континента“, обясни археологът Роза Уге от Каталунския институт по човешка палеоекология и социална еволюция (IPHES-CERCA). Тя е водещ автор на изследването, публикувано в сряда в сп. „Нейчър“.

„Когато имаме още вкаменелости, ще можем да кажем повече за този вид“, каза Уге.

Видът ни Homo sapiens се е появил едва преди около 300 000 години в Африка, а по-късно е мигрирал по целия свят, включително и в Европа. Homo erectus е обитавал Африка преди около 1,9 млн. години, като пропорциите на тялото са били подобни на тези на съвременните хора. Homo antecessor също имал съвременни телесни размери, както и анатомията на лицето му е изглеждала модерно.

Средната част на лицето на Пинк прилича на Homo erectus с плоската и недоразвита структура на носа, за разлика от изпъкналите носни кости при Homo antecessor и Homo sapiens, отбелязва Ройтерс.

Малко се знае за най-ранните човешки обитатели на Европа.

Има вкаменелости, които обикновено се приписват на Homo erectus, датиращи отпреди 1,8 млн. години в кавказки обект в Грузия. Намерени са и каменни сечива отпреди 1,4 млн. години от западната част на Украйна, както и кости със следи от рязане, предполагащи употреба на каменни сечива за разфасоване на животни отпреди 1,95 млн. години от Румъния.

В пещерата Сима дел Елефанте изследователи попадат на фрагмент от челюстна кост, чиято възраст се оценява на 1,2 млн. години, въпреки че видът не е определен. Вкаменелостите на Пинк, открити през 2022 г., са били в по-дълбок - следователно и по-стар - слой на същия обект. Детски молар, датиран от приблизително същия период, е намерен близо до Гранада в Испания, но не е ясно на кой вид е принадлежал.

Пинк е по-стар от всички известни останки на Homo antecessor. Според изследователите видът на Пинк може да принадлежи към популация, достигнала Европа по време на миграция, предшестваща тази на Homo antecessor.

„Не знаем дали е възможно те да са съжителствали за кратко или никога да не са живели заедно“, казва Уге.

Изследователите не успяват да възстановят цялото лице на Пинк поради непълнотата на находката. За сглобяването на фрагментите, за да се разкрие средната част на лицето, е необходима работа, съчетаваща традиционните методи за консервация и реставрация със сложни изображения и триизмерен анализ. Полът на Пинк също остава неясен.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK