Едно от най-страшните природни бедствия са пожарите. Примери за тях са разрушителните горски пожари в Калифорния през 2007 г., опожаряването на Рим и големият лондонски пожар през 1666 г. Припомняме ви 10 от най-опустошителните пожари в историята.

Горските пожари в Калифорния през 2007 г.

Сезонът на горските пожари в Калифорния през 2007 г. е един от най-лошите в историята на щата. В пика си горели над 9000 отделни пожара. Те били толкова големи, че можели да се видят от космоса.

Приблизително 4000 кв. км от окръг Санта Барбара до границата между САЩ и Мексико била унищожена. 14 души са загинали, от които девет са пряко в резултат на пламъците. Милиони били ранени и били принудени да евакуират домовете си.

Когато приключил, повече от милион души били разселени, а щетите достигнаха милиарди долари.

Големият пожар в Чикаго през октомври 1871 г.

През нощта на 8 октомври 1871 г. в плевня на улица Дековен пламнал малък пожар. За дни обаче той бързо набрал сила до такава степен, че щетите достигнали над 220 милиона долара. Приблизително 85 кв. км от Чикаго били унищожени, а около 300 души починали.

Въпреки бързата реакция на Чикагската пожарна служба, пожарникарите се озовали на неправилно място поради грешка на пазача и така адът се разраства безконтролно.

Условията на засушаване и използването на дърво като важен строителен материал подпомогнали разпространението на пламъците. Въпреки че никой не знае със сигурност как точно е започнал пожарът, Чикагската пожарна академия, която сега се намира на улица Дековен, се грижи това да не се случи отново.

Горски пожар във Форт Макмъри през 2016 г.

Започвайки на 1 май 2016 г., пожарите в югозападната част на Форт Макмъри, Албърта – важна общност за петролната индустрия на Канада, предизвикаха най-голямата евакуация при горски пожар в историята на провинцията.

Пожарите вилнеят в продължение на два месеца, преди пожарникарите да овладеят огъня. Над 6000 кв. км бяха погълнати, като щетите са за над 3,5 милиарда долара.

Въпреки че никой не е загинал заради пламъците, двама евакуиращи се жители на Форт Макмъри загубили живота си, след като тяхната кола се е блъснала в ремарке на трактор.

Официалната причина за пожара все още не е установена, но необичайно горещият сух въздух и рекордните температури са допринесли за бързото му разрастване. Въпреки че пожарът беше овладян през юли, отне месеци, за да бъде напълно потушен.

Големият пожар в Минесота, септември 1894 г.

Суша, продължила два месеца през лятото на 1894 г., обхваща боровите гори и околните райони на Хинкли, Минесота. Няколко малки пожара пламнали в окръг Пайн и тъй като земята била покрита с клони и паднали дървета, пламъците се разпространили много бързо.

Град Хинкли и няколко околни селища, които съставляват над 800 кв. км, са напълно унищожени. Въпреки че е трудно да се определи точният брой на жертвите, се смята, че те са над 400. Това остават един от най-смъртоносните пожари в историята на Минесота.

Горските пожари в „Черната събота“, февруари 2009 г.

Австралия е ставала жертва на много горски пожари през годините, но тези в „Черната събота“ са най-зловещите, тъй като са били най-смъртоносните в историята на страната.

Над 400 отделни пожара са избухнали в щата Виктория от февруари до март 2009 г., поглъщайки над 4000 кв. км.

Снимка: Getty Images

Една необичайна гореща вълна, рекордните температури и силните ветрове допринесоха за началото и разпространението на тези горски пожари.

Прекъснати електропроводи, палежи и мълнии са само част от многото катализатори на бушуващия ад. Общо 173 души загинаха в пламъците, което го нарежда на челно място в Австралия по загинали при пожар.

„Голямото изгаряне“ от 1910 г.

Известен като „Голямото изгаряне“, голям пожар от 1910 г. избухва в американските щати Вашингтон, Айдахо и Монтана през лятото на 1910 г.

Над 12 000 кв. км са изгубени в пламъците - площ, приблизително с размера на щата Кънектикът. Лятото тогава било изключително сухо, причинявайки избухването на много малки пожари. Огнената стихия продължила два дни и взела 87 жертви, много от които били пожарникари. Съобщава се, че димът се виждал чак от Ню Йорк и Денвър и се смята за най-големият, макар и не най-фатален, горски пожар в американската история.

Големият пожар в Лондон, септември 1666 г.

Големият пожар в Лондон започва през нощта срещу 2 септември 1666 г. Пожарът е тръгнал от пекарната на Томас Фаринър на Пудинг лейн (Pudding Lane).

Снимка: Getty Images

Пожарът е бушувал от неделя до сряда - общо 4 дни. Изпепелил е 13 500 къщи, оставяйки 70 000 от 80 000 жители на града без дом. От съществувалите над 100 църкви 68 са погълнати от пожара. Тогава изгаря и катедралата "Свети Павел", както и гилдиите, управляващи и до днес отделните професии в Лондонското сити. Като по чудо се смята, че жертвите са сравнително малко, като официално са регистрирани 6, въпреки че е вероятно повече да са загинали.

Големият пожар в Рим, юли 64 г. след Христа

Големият пожар в Рим опустошава 11 от 14-те района на древния град при управлението на император Нерон, през юли 64 г. след Христа.

Пожарът избухва през нощта на 18 към 19 юли в магазините, разположени югоизточно от Големия цирк. До сутринта пламъците обхващат по-голямата част от града. Нерон по време на пожара не е в града, тъй като няколко дни преди избухването му напуска Рим, за да отдъхва в Анций.

Светоний твърди, че инициатор на пожара е самият император и че са били видени подпалвачите с факли. Отсъствието на Нерон от града по време на пожара допълнително уронва авторитета на императора и институцията, тъй като според зложелателите му по време на пожара е облечен в театрален костюм и свири на арфа, рецитирайки поема за гибелта на Троя.

Снимка: Getty Images

Въпреки че няма преки доказателства, че Нерон е виновен за пожара или че е свирил, докато Рим е горял, той наистина е използвал бедствието, за да продължи политическата си програма. В крайна сметка стотици хора загубили живота си.

Това не е първият път, когато римски император е замесен в скандален пожар, тъй като според древни доклади войските на Цезар изгорили библиотеката на Александрия при завладяването на града през 48 г.

Пожарът в град Клокет, октомври 1918 г.

Това е вторият пожар в този списък, който опустоши Минесота. Този бил запален и разпространен благодарение на искри от железопътна линия и сухото и горещо време през октомври 1918 г.

Пожарът унищожил голяма част от окръг Карлтън, като най-силно пострадал град Клокет. Това остава най-лошото природно бедствие в щата по отношение на броя на загиналите хора за 24-часов период. Над 450 души загинали в пожара, а над 1000 кв. км били овъглени. Общата стойност на загубеното имущество било близо 73 милиона долара, което се равнява на приблизително 1,15 милиарда долара днес.

Пожарът в Пещиго, октомври 1871 г.

Снимка: Getty Images

Често засенчван от големия пожар в Чикаго, който се случил на същия ден - 8 октомври 1871 г., този в Пещиго остава в историята като най-смъртоносния горски пожар.

Между 1500 до 2500 души са загубили живота си в и около Пещиго, Уисконсин, когато много малки пожари са раздухани от силни ветрове и се превърнали в огнен ад.

Млаките пожари били запалени умишлено, за да се изчистят гори за земеделие. Но неочакван студен фронт донесъл силните ветрове, които разпалили и разнесли  огнената буря. Изгоряла над 4000 кв. км земя, докато бъде потушен пожарът.