Губернаторът на Минесота Тим Уолц официално прие номинацията на Демократическата партия за вицепрезидент на САЩ.
Уолц говори пред енергичната публика в третия ден от Националната конвенция на Демократическата партия, след речите на министъра на транспорта Пийт Бутиджидж, телевизионната водеща Опра Уинфри и бившия президент Бил Клинтън.
Той определи гласуваното му доверие като „най-голямата чест в моя живот“.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„За мен е чест да приема вашата номинация за вицепрезидент на Съединените щати. Всички сме тук тази вечер по една красива, проста причина - обичаме тази страна“, заяви Уолц от трибуната.
Камала Харис разполагаше с малко време, за да се спре на избор на вицепрезидент след оттеглянето на президента Джо Байдън от надпреварата.
С подбора на Уолц тя заобиколи други потенциални кандидати, които предлагаха обещание за постигане на резултати в ключови колебаещи се щати, включително губернатора на Пенсилвания Джош Шапиро и сенатора на Аризона Марк Кели.
Сега Уолц е натоварен със задачата да помогне на Харис да укрепи коалицията на демократите и да засили връзките на листата с независимите.
Кой е Тим Уолц?
Тим Уолц е учител, ветеран, губернатор на щата Минесота, а вече е и кандидатът на демократите за вицепрезидент на САЩ.
Бил е учител по география и помощник-треньор по футбол в гимназия в южната част на Минесота, преди да се кандидатира за Конгреса и да пребори републиканеца Гил Гуткнехт през 2006 г.
Той е възприеман като центрист, известен с работата си по въпросите на ветераните. Уолц е избран за губернатор през 2018 г. и е преизбран през 2022 г. на избори, които дават на демократите пълен контрол над щатското правителство.
Така той работи 12 години в Конгреса, преди да стане губернатор на Минесота през 2018 г.
Washington post пише, че там Уолц се изявява като „рядко срещан умерен демократ“, който подкрепя правото на притежание на оръжие.
Преизбран е за конгресмен пет пъти, а след това печели изборите за губернатор с 10% преднина пред кандидата на републиканците.
Оттогава политиките му стават по-леви, включително по темата за правото на притежание на огнестрелно оръжие.
Този въпрос е една от най-големите вътрешнополитически полемики в САЩ, където нерядко има жертви при открити стрелби на публични места, а понякога и в училища.
Припомняме, че преди месец самият Тръмп стана мишена на подобна стрелба по време на свой предизборен митинг.