Най-малко 17 убити в сблъсъци между мюсюлмани и будисти в Мианмар доведоха до обявяване на извънредно положение в западна провинция на азиатската държава, съобщава Ню Йорк Таймс.

Военни и полицаи се опитват да възстановят реда в села в провинция Рахин, където има много ранени, а 500 къщи са изгорели след сблъсъците в петък и събота. Четирима бяха ранени след безредиците в неделя, съобщава Асошиейтед Прес.

Изнасилването и убийството на будистко момиче миналия месец станаха повод за размириците, напомнят наблюдатели. На 3 юни 10 мюсюлмани бяха свалени от автобус и убити, а в петък тълпи от мюсюлмански мъже нападнаха будистките села, убивайки 7 човека, съобщи Бирманската новинарска медия. Появиха се снимки на жители на нападнатите села, носещи мечове и заострени колове от бамбук.

Напрежението в региона ескалира през последните месеци, прпомня Крис Люа, застъпник за правата на мианмарските мюсюлмани. В страната вече има опасения, че сблъсъците могат да доведат до по-мащабен религиозен конфликт. Будистки и ислямски групи наскоро организираха малки протести в главния град Янгон. Засега обаче правителството остава спокойно, че сблъсъците ще бъдат овладени.

Насилието в страната е огромен проблем за правителството на президента Теин Сеин, който се опитва да отвори страната и да я насочи към демокрация. Мианмар е в дългогодишна изолация, след като през 1991 г. на власт идва военна хунта, припомнят наблюдатели.

Приоритет на президента е помиряването между бирманското мнозинство и разнородните етнически групи в страната.

Напреженията близо до границата с Бангладеш обаче са огромна пречка за тази цел, тъй като включват хора от мюсюлманската етническа група Рохингя, чиито членове не са признати за мианмарски граждани от правителството.

Управляващите все още не са предложили решение за 800-те хиляди мюсюлмани, които живеят в мизерни условия, наподобяващи бежански лагер. Те съставляват една от най-големите групи от хора без собствена държава в Азия.

Рохингя е може би най-уязвимото малцинство в Мианмар. Неговите членове нямат право да притежават земя, често страдат от недостиг на храна и технически са ограничени да пътуват извън провинция Рахин. Хиляди от малцинството избягаха от страната през последните години, за да търсят работа в Малайзия и други съседни страни, коментират анализатори.
 

Около 90% от населението на Мианмар е будистко; мюсюлманите съставляват приблизително 4%.