Жителите на Нагорни Карабах гласуват днес в референдум, който цели да засили властта на президента на региона, който си оспорват Армения и Азербайджан, предаде Франс прес.
Организираните 280 секции отвориха врати в 4 ч. по Гринуич и ще затворят в 16 ч., съобщи избирателната комисия.
Избирателите са поканени да се произнесат за поправки в конституцията, които уреждат прехода от полупрезидентски към президентски режим.
В момента президент на Нагорни Карабах е Бако Саакян.
"Промяната цели да засили механизмите за сигурност в страната ни, демокрацията у нас, защитата на човешките права и ефективната работа на администрацията", увери пред журналисти председателят на сепаратисткия парламент Ашот Гулян.
Населеният главно с арменци Нагорни Карабах, подкрепян от Армения, се отцепи от Азербайджан в началото на 90-те години, но на международно равнище е признат за азербайджанска територия.
Азербайджанските власти и съпредседателите на Минската група на ОССЕ за уреждане на конфликта в Нагорни Карабах – Франция, Русия и САЩ, осъдиха референдума.
„Той е незаконен и с фактът, че го организира арменската страна, доказа отново, че не търси начин да бъде уреден конфликтът", заяви в събота азербайджанският лидер Илхам Алиев.
Съпредседателите на Минската група заявиха в комюнике, че няма да приемат резултатите от референдума.
През април 2016 г. в сблъсъци из региона бяха убити най-малко 110 души, цивилни и военни от двата лагера.
Враждуващите страни подписаха примирие в Москва, но по разграничителната линия все още избухват откъслечни битки.
Първото примирие в региона бе сключено през 1994 г. след война, в която загинаха 30 000 души, главно азербайджанци, а стотици хиляди станаха бежанци.
До момента Армения и Азербайджан не са подписали мирен договор за Нагорни Карабах.