Расте броят на жертвите на смъртоносните вълни цунами в Индонезия. Те убиха най-малко 373 души, ранени са повече от 1400 души на островите Ява и Суматра, предаде Ройтерс.

"1459 души са ранени, а 128 остават безследно изчезнали", се казва в изявление на говорителя на индонезийската служба за реакция при бедствия.

Пометени са стотици къщи, хиляди хора останаха без покрив.

Снимка: Reuters

Мохамед е един от доброволците, които издирват оцелели. Въпреки че домът му е разрушен, той се определя като щастливец, защото близките му са живи и здрави.

„Вълната ни връхлетя много бързо. Аз, както много други, избягах от дома си, без да взема нищо със себе си. Всичко е разрушено, не знам какво ще правя, дано правителството ни помогне”, разказа Мохамед Сертави.

Властите в Индонезия са подложени на сериозни критики, тъй като не са успели да предупредят хората за приближаващата вълна.

„В бъдеще Агенцията по метеорология и геофизика ще осигури оборудване за наблюдение и системи за предупреждение, които ще достигат до всички”, заяви Джоко Видодо.

Според говорителя на националната агенция по издирване и спасяване Фахризала цунамито е засегнало 17 района от провинциите Бантен на остров Ява и Лампунг на остров Суматра.

Снимка: Reuters

В Зондския проток между двата острова се намира вулканичният остров, на който изригна вулканът Кракатау и именно това се смята за причина за цунамито, съобщи пред журналисти началничката на агенцията по метеорология, климатология и геофизика Двикорита Карнавати, цитирана от ДПА.

Тя каза, че специално сформиран екип от експерти е стигнал до заключение, че бедствието, ударило двете страни на Зондския пролив между островите Ява и Суматра, е било предизвикано от сложно природно явление.

"Цунамито е непряк резултат от изригването на Кракатау", каза тя.

Снимка: Reuters

Първоначално агенцията съобщи късно в събота, че големите вълни са били причинени от труса и допълнително засилени от пълнолунието, но по-късно каза, че те са предизвикани от това, че огромен земен масив от западната част на вулкана се е свлякъл в морето в резултат на изригването.

Вулканът изригна в 21:03 ч. (14 ч. по Гринуич) в събота, а вълните цунами достигнаха бреговете на Бантен и Лампунг 24 минути по-късно.

Карнавати съобщи още, че властите са регистрирали лек вулканичен трус, който се равнявал на земетресение с магнитуд от 3,4 по скалата на Рихтер. Именно този трус довел до свличане в морето на земна маса, покриваща 64 хектара от склоновете му.

Снимка: Reuters

Тя посочи, че властите не са били в състояние да засекат заплахата, защото системата за предупреждение разпознава само потенциални вълни цунами, предизвикани от земетресения, а не такива, които са резултат от подводни земни свличания или вулканични изригвания.

Снимка: Reuters

Очаква се броят на загиналите да нарасне, съобщи по-рано днес Националната агенция за справяне с бедствия. 11 687 души са били принудени да напуснат домовете си.

Снимка: Reuters

За най-тежко пострадал засега се смята районът Пандегланг на западния бряг на остров Ява, но спасителните екипи все още не могат да достигнат до всички засегнати райони, защото пътищата към тях са блокирани от развалини и наноси, довлечени от цунамито.

От българското Министерство на външните работи съобщиха, че няма пострадали българи.

Снимка: Reuters

Местни жители разказват, че всичко се случило за секунди. „Бях вкъщи и гледах телевизия. Чух грохот, първо си помислих, че е вятърът. Отворих вратата и водата ме отнесе. Едвам успях да се измъкна, цяло чудо е, че все още съм жива”, сподели свидетел на природното бедствие.

Това е второто смъртоносно цунами, засегнало Индонезия тази година. Преди 14 години на 26 декември страната беше ударена от най-смъртоносната вълна, която отне живота на 226 000 души.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement