Над 13 000 души все още се водят за безследно изчезнали след Балканските войни от 90-те, съобщи Международният комитет на Червения кръст и призова длъжностните лица в засегнатите страни да увеличат усилията си за установяване на съдбата им, съобщава АФП.

Главният проблем е, че властите не споделят информация за предполагаеми масови гробове, твърди Барбара Хинтерман, високопоставено лице от хуманитарната организация.

„Има недовършени работи по идентифицирането на останките – стотици трупове все още лежат неразпознати в хърватски морги, а много други останки не са ексхумирани от познатите масови гробове”, добави Хинтерман.

Тя представи обновена книга с имената на повече от 6 400 души, изчезнали в Хърватия в периода 1991- 1995 г. Над 2 300 от тях не са намерени цели 17 години след края на конфликта.

Близо 35 000 души се смятат за изчезнали по време на войните за разпадане на бивша Югославия, припомнят наблюдатели. Над 22 000 от тях са босненци.

От своя страна, хърватският президент Иво Йосипович заяви, че съдбата на изчезналите е „един от най-важните политически и човешки въпроси”.

„Пълен мир в региона ще бъде установен едва когато съдбата на последните хора от списъка стане ясна”, добави Иво Йосипович.

Над 130 000 души бяха убити във войните в Босна и Херцеговина, Хърватия и Косово. Около 100 000 от тях загинаха по време на Босненския конфликт между 1992 и 1995 г.