Законът за националната гвардия на Русия (Росгвадия) мина второ четене в Държавната дума. Остава да бъде подписан от президента, но едва ли някой се съмнява, че това ще стане, след като Владимир Путин сам съобщи за новосъздадената структура още на 5 април, коментира руската емисия на Би Би Си.
Националната гвардия ще изпълнява задачи, различни от тези на всички досегашни силови формирования в Съветския съюз и Руската федерация. Тя бе създадена на база на вътрешните войски, но ще се използва в много видове силова дейност, упражнявана от държавата.
Гвардията ще охранява примерно обществения ред, което е задача на МВР; ще се бори с тероризма и екстремизма, а ще пази и държавната граница, съвместно с Федералната служба за сигурност; ще участва и в териториалната отбрана заедно с войските на министерството на отбраната. Освен това гвардията ще охранява важни обекти и товари, ще контролира оръжията и частната охранителна дейност.
Накрая, президентът може лично да постави на националните гвардейци някакви „други задачи“... не се посочва точно какви.
Наред с толкова обширните задачи, гвардията получава и съответни пълномощия. Някои вече бяха широко обсъдени и критикувани в руското общество.
Стрелба за защита
Също като полицията, националната гвардия има право да използва огнестрелни оръжия. Това ѝ се разрешава в доста на брой ситуации.
Нормативната уредба тук доста наподобява текстовете от закона за полицията, но за гвардейците има по-малко ограничения.
И полицаите, и гвардейците може, примерно, да използват оръжие, за да се защитят или да защитят други хора. Законът за полицията обаче прави уговорка, че посегателството трябва да е „съпроводено с насилие, опасно за живота или здравето“. Гвардейците може да стрелят просто „за защита“.
Полицаите не може да стрелят на месо срещу жени, лица с явни признаци на инвалидност и непълнолетни (под 18 г.). Гвардейците не може да стрелят по жени, само ако последните са бременни (и то с видими признаци на бременност), нито по малолетни (под 14 години).
И в единия, и в другия случай ограниченията отпадат, ако стражите на реда срещнат въоръжена съпротива или са нападнати със заплаха за живота им.
Един гвардеец може да стреля без предупреждение при каквото и да било нападение с използване на оръжие, транспортни средства или военна и специална техника. Полицаите може да не предупреждават, че ще използват оръжие, само ако забавянето би застрашило нечий живот или здраве. Ако имат време, длъжни са да отправят предупреждение.
Гвардейците, както и полицаите, нямат право да стрелят „при значително струпване на хора“, ако вследствие на това „може да пострадат случайни лица“, но сред изключенията от тази забрана не се споменават „масовите безредици“.
Може и с цивилно облекло
Според закона военнослужещите от националната гвардия имат право да носят и съхраняват оръжия и специални средства, да ходят униформено облечени или с цивилно облекло.
Законът не ограничава правото им да използват оръжие само при изпълнение на служебните задължения, но един от членовете му съдържа следното определение „времето за носене на бойна служба, за изпълнение на служебно-бойни задачи от военнослужещи във войските от националната гвардия се определя от времето, когато военнослужещият фактически се намира в състава на караул, гарнизон, застава, войскови отряд, също и в състава на войскови части (подразделения), натоварени с изпълнението на задачи, възложени на войските от националната гвардия“.
С други думи, ако бъде използвано оръжие, има как да се разбере дали гвардеецът е изпълнявал служебните си задължения, но няма как въз основа на това да се оспорят действията му.
За „защита на граждани, военнослужещи (служители) от войските на националната гвардия, длъжностни лица от държавните органи и органите за местно самоуправление“ е разрешено да се използва също бойна техника, но не и бронирани коли, чиято употреба е регламентирана отделно.
Отваряне и задържане
Друга сфера, в която ще действа националната гвардия, засяга прекратяването на безредици – функции, посрещнати доста нееднозначно в руското общество.
Гвардията има право да блокира територии не само при масови безредици, но и във всяка ситуация, когато нечие действие „нарушава движението на транспорта, дейността на средства за свръзка и организации“. Какви точно – не е посочено.
В тези случаи на гвардейците е разрешено да използват специални средства, но не и оръжие.
От законопроекта отпадна предизвикало критики положение, че нарушителите може да бъдат задържани за 48 часа – сега гвардейците могат да задържат някого най-много за три часа и са длъжни да го предадат на полицията.
Затова пък получават правото да отварят коли без съгласието на собственика. По-специално „за да гарантират сигурността на гражданите или обществената сигурност при масови безредици“, както и за проверка, ако гвардеец заподозре, че в тях се намират „предмети или вещи, забранени за гражданска употреба или с ограничена употреба“.
„Вещи с ограничена употреба“ в Русия се наричат по-специално оръжията, наркотичните и психотропните вещества и техните аналози.
Частните охранителни предприятия
Замислена като мащабна охранителна структура, националната гвардия ще получи и пълен контрол върху частните охранителни предприятия (ЧОП).
Това обхваща издаването на лицензи, подготовката на кадри, проверките и дори въоръжението им – законът казва, че гвардията има право „според законодателството на Руската федерация, да предоставя за временно ползване на физически и юридически лица някои видове, типове и модели оръжия и патрони за тях, посочени в нормативно-правни актове на правителството“.
Издаването на лиценз не приключва нещата – гвардията ще има право „редовно да проверява дали частните охранители и служителите на юридически лица със специални уставни задачи са годни да действат в условия, свързани с употреба на оръжие и специални средства“.
Редът и периодичността на проверките не са определени в закона. За издаване на лиценз съответният охранител или ЧОП трябва, според текста, да отговаря на изисквания, предвидени в законодателството на Руската федерация, но законът не предвижда никакви условия, за да бъдат проверявани.
Лична гвардия на президента?
Новата федерална служба – войските от националната гвардия на Русия, бе оглавена от генерал Виктор Золотов, командвал преди първо личната охрана на президента Путин, а после вътрешните войски на руското МВР.
Фактът, че гвардията е пряко подчинена на президента, накара мнозина експерти да заявят, че се създава сила, чиято основна цел е да брани властта при дестабилизация на обстановката в страната.
Наистина законът споменава сред задачите на националната гвардия „да прекратява масови безредици в населени места“, а сред пълномощията – правото да прекратява не само безредици, но дори и действия, нарушили пътното движение.
Мнозина смятат, че при наличието на вътрешни войски не е имало никакви обективни причини да се създава национална гвардия. Критиците обясняват появата ѝ главно с това, че властта се нуждае от силова структура, подчинена лично на президента – за в случай, че ситуацията в Русия се изостри на фона на икономическата криза.