Свещеният месец на мюсюлманските пости - Рамазанът, започва в Саудитска Арабия, Йордания, Египет, Обединените арабски емирства, Кувейт, Сирия, Оман и Катар, предаде ИТАР-ТАСС. В Йемен и редица европейски страни той започна ден по-рано, напомня агенцията.

Днес обаче е началото му и за милиони привърженици на исляма в Азия, например в Малайзия, Индонезия, Афганистан, Филипините и Шри Ланка. През този месец от 1435 година по лунния календар мюсюлманите ще се въздържат през светлото време на денонощието от приемане на храна и течности, няма да пушат, нито ще правят секс.

След залез слънце започва разговяване, т. нар. ифтар. Препоръчва се правоверните отпърво да утолят глада и жаждата си с вода, фурми с мляко, орехи, мед и чак след вечерната молитва да седнат на богата трапеза. Пиршеството понякога се проточва до сутринта и приключва със "сухур" - последно хапване преди новия ден.

Нощите през Рамазана по традиция се прекарват в гуляи, ходене по гости или гледане на телевизия в семеен кръг. Различните канали в борба за по-висок рейтинг пускат пилотни епизоди на нови сапунки и различни забавни шоута.

Сред петте стълба на исляма - основните му ценности, е предписанието всички да прекарват това време в молитви, да четат Корана, да раздават милостиня ("зекят") на бедните и да разпъват за тях маси с почерпка за "ифтар" направо на улиците. Смята се, че през Рамазана Аллах взема решения за хорските съдби. Затова тогава повече отвсякога е важно да се спазват повелите на исляма. По време на постите трябва да бъдат забравени всички разпри и вражди, а приятелите щедро да се гощават помежду си.

През рамазана арабите украсяват къщите си с гирлянди, неонови звезди и полумесеци. Тази година свещеният месец в Египет е помрачен от непоносими жеги, надхвърлящи 40 градуса в Кайро - за правоверните никак не е лесно да остават до залез без капка вода в устата. За да ги облекчат, властите върнаха за месец зимното време в страната - така разговяването идва час по-рано.

Междувременно в Индонезия - най-голямата мюсюлманска страна в света с 225 милиона правоверни сред общо 250-милионното население, радикални ислямистки групировки заплашват с нападения баровете, които продължат през Рамазана да продават алкохол (забранен от исляма) или останат отворени до късно през нощта, информира Франс прес.

Тези заплахи обаче не правят особено впечатление в страната, където се изповядва умерен ислям, а футболът е твърде популярен. Запалянковците нахлуват на тълпи в баровете из Джакарта, пълни с индонезийци и имигранти.