10-годишният проект за разкриването на тайните на Вселената ще достигне своята кулминация в сряда. Всички екипи са в готовност за първия по рода си рискован опит за спускане на апарат върху повърхността на комета.
Мисията за "космическа археология" започна през 2004 г. с изстрелването на сондата "Розета" на Европейската космическа агенция (ЕКА). Целта й е да разкрие някои от тайните на Вселената чрез кометите, смятани за примитивни останки от зараждането на Слънчевата система преди 4,6 милиарда години.
Вземането на проби от комета ще помогне на учените да анализират развитието на Земята и останалите планети. След дълго пътуване сондата "Розета" достигна през август кометата "67Р/Чурюмов-Герасименко", на чиято повърхност трябва да се спусне апаратът "Фийли".
ЕКА не избра "лесния начин" за тази "премиера" в историята на космическите изследвания, сравнима с кацането на "Викинг" на Марс през 1976 г. Операцията за изследването на "непозната територия" беше подготвяна дълго и старателно.
За разлика от "седемте минути терор" при спускането на марсохода "Кюриосити" на повърхността на Червената планета през 2012 г., учените ще "гризат нокти седем часа", преди да разберат дали 100-килограмовият апарат "Файли" успешно се е позиционирал на повърхността на кометата "67Р/Чурюмов-Герасименко". По време на спускането "Фийли" ще предава информация към Земята за праха и газовете по пътя си.
Рискованият сценарий ще се разиграе на 511 милиона километра от нашата планета. Освобождаването на "Фийли" от "Розета", което ще се осъществи на около 20 километра над повърхността на кометата, е планирано за 8,35 часа по Гринуич на 12 ноември.
Отделянето задължително трябва да стане в точния момент, на точните място и височина и с точната скорост. И най-малката грешка ще окаже огромно влияние върху позиционирането на спускаемия апарат върху повърхността на кометата. Ако бъде допусната неточност, специалистите няма как да я коригират от Земята.
Музиката на кометата
Световноизвестният музикант и композитор Вангелис е автор на „Пристигане” – музикална пиеса вдъхновена и посветена на първото в човешката история кацане върху комета.
Музиката на Вангелис често е свързвана с науката, историята и космическите изследвания. Той е носител на „Оскар” за саундтрака към филма „Огнени колесници”, написал е и музиката към „Антарктида”, „Блейд рънър” и „Александър”.
Вангелис споделя, че от малък е бил запленен от науката и покоряването на Космоса. Тези теми винаги са присъствали в неговите музикални произведения. Част от тях са използвани и в телевизионните серии на „Космос” – научно-популярната поредица създадена от астронома Карл Сейгън.
Какво се случи досега
.@philae2014’s first postcard just after separation – it’s of me! #CometLanding Credit: ESA/Rosetta/Philae/CIVA pic.twitter.com/OXJwGunL3V
— ESA Rosetta Mission (@ESA_Rosetta) November 12, 2014
Phew! Back in contact with Earth after separation. #CometLanding
— ESA Rosetta Mission (@ESA_Rosetta) November 12, 2014
SEPARATION CONFIRMED! Safe journey @Philae2014! pic.twitter.com/dsM5Xaedzp
— ESA Rosetta Mission (@ESA_Rosetta) November 12, 2014
Final Go/NOGO complete! I We're GO for separation!!! pic.twitter.com/oYG3NBgdaJ
— ESA Rosetta Mission (@ESA_Rosetta) November 12, 2014