ЕС не последва САЩ и вместо да заплаши с изолация, размаха пръст на Кремъл. От една страна Съюзът осъжда руската намеса в украинска територия и е готов да използва рестриктивните инструменти, с които Брюксел разполага, а от друга ще търси диалог и дипломатични средства.

Опциите на ЕС да санкционира Русия са доста ограничени. Брюксел разполага с инструмента замразяване на банкови сметки на отделни лица и отказ на визи. Може да блокира двустранни преговори с Русия или да бойкотира срещи.

Според данни на ЕК Русия е третият търговски партньор на общността с търговското салдо над 300 милиарда евро годишно. Много страни между които и Германия, са „за” да се подържа диалог с Москва, докато други настояха за по-твърда линия.

Министрите на външните работи на страните членки от ЕС са се споразумели да суспендират разговорите с Русия по визовите въпроси заради руските действия в Крим, предаде Ройтерс, като цитира изявление на водещите европейски дипломати. Русия и ЕС дискутираха визово сътрудничество от 2007 г. насам, като Русия иска да има свободен, безвизов достъп до европейските страни членки. Темата се повдига по време на всички срещи на върха между Русия и ЕС. Съюзът може да наложи мерки, които да включват и оръжейно ембарго.

Спорна заплаха


Руският Черноморски флот е отправил към украинските сили в Крим ултиматум да се предадат до 5 ч. във вторник сутринта (3 ч. по Гринуич във вторник сутринта), предаде Интерфакс. Руската агенция се позовава на източник от украинското министерство на отбраната.

Ултиматумът е бил отправен от Александър Витко, командващия Черноморския флот. От ВМС на Русия обаче отрекоха информацията.

"Ако украинските сили не се предадат преди 5 ч. Сутринта утре, действителен щурм ще започне срещу частите и поделенията на въоръжените сили из Крим", съобщи източникът на Интерфакс.

Представител на щаба на флота обаче заяви, че засега няма планове за щурм срещу украинските войски в Крим. „Вече свикнахме с ежедневните обвинения за провеждане на някакви силови действия по отношение на нашите украински колеги”, отбеляза представителят.

Крим разчита Русия да му окаже финансова помощ в размер на 1 милиард долара, предаде ИТАР-ТАСС, като цитира първият заместник-премиер на автономната република Крим Рустам Темиргалев. Основните параметри на финансовата помощ от страна на Русия вече са получени от властите на Крим. Руски компании се готвят да вложат около 5 милиарда долара в различни инвестиционни проекти, като строителство на мост в Керченския пролив и на магистрала по маршрута Керч-Симферопол-Севастопол.

Председателят на Държавната дума - долната камара на руския парламент, Сергей Наришкин заяви днес, че засега не е необходима интервенция на руската армия в Украйна. "Решението, взето от Съвета на Федерацията, ни дава това право и ние можем да се възползваме от него, ако е необходимо, засега обаче не е необходимо", заяви Наришкин. На 1 март Съветът на Федерацията даде съгласие на президента Владимир Путин за използване на Въоръжените сили на страната на територията на Украйна до нормализация на обстановката там.
  • Русия е главният враг на Украйна, се казва в новата украинска военна доктрина
  • ЕС удължава с шест месеца санкциите заради конфликта в Украйна
  • Бан Ки Мун осъди възобновяването на насилието в Украйна
  • Порошенко пак поиска да бъдат разположени миротворци в Украйна
  • Порошенко обвини Путин, че "иска цяла Европа"
  • Порошенко: Няма гражданска война в Украйна, има окупирана територия
  • Драматично видео показва как се нарушава примирието в Украйна
  • Ройтерс: Русия разполага тежка военна мощ на границата с Украйна
  • САЩ дадоха нови кредитни гаранции на Украйна
  • Президентът на Украйна подписа спорни закони за десъветизация на страната