Екипът на bTV е във военната зона на границата между Израел и Газа. Специалните ни пратеници предават от фронтовата линия на 2 километра от Ивицата.
Екипът ни успя да се сдобие с ексклузивен достъп до сухопътните сили на Израел, където са разположени танковете и пехотата.
Колегите Петър Нанев и Красимир Първанов са единствените български журналисти, които отразяват войната на Израел с "Хамас" и които успяха да се доберат до едно от най-мрачните места след кървавото нападение на 7 октомври - кибуцът Беери.
Сирените звучат често по магистралата към Газа. Полетата наоколо са пълни с танкове. Конвоите с военни джипове преобладават. А мобилизирани войници тренират стрелба.
Екипът ни е принуден да търси укритие от обстрелите на "Хамас" още докато пътува по магистралата. Журналистите пътуват към Беери, когато над главите им минават ракети, прозвучават тътени и изстрели.
Единственото, което могат да направят в този момент, е да търсят незабавно убежище. Двамата изхвърчат от автомобила и на бегом пробват да се скрият.
Те не са единствените.
От видеото става ясно, че по пътя има и други автомобили. Има и много полицейски и военни части. Петър Нанев и Красимир Първанов намират група израелски войници. След като заплахата отшумява, те продължават по магистралата.
По-рано през деня стана ясно, че и Китай изпраща военни кораби към конфликтната зона в Близкия изток. Още в първите дни на войната САЩ изпратиха свои два самолетоносача.
Най-бруталната част от неделята обаче е влизането в кибуца Беери. По време на нападението на "Хамас" срещу Беери бяха убити по особено жесток начин около 150 души, сред които бебета и деца, а още 100 цивилни свсе още се водят изчезнали.
В Беери екипът ни също е посрещнат от гърмежи. Чуват се тътени от обстрел, идващ от Израел към Газа.
Рами Голд се връща тук за пореден път след атаката от 7 октомври. Той, с още 10 души, водят сражение с около 150 души от „Хамас“ с часове.
„Само за да ви дам представа колко тежко беше положението. Аз и още един офицер, който беше с мен, стигнахме до последния куршум. Това е, двамата и никаква армия. Но дойдоха двама ангели, двама войници“, разказа той.
Рами е бивш военен, 70-годишен. Казва, че сега не е повикан в армията, защото е прекалено възрастен. Беери е полуразрушен. В здравите къщи обаче е по-страшно.
Йоси Лендал е криминалист, който събира доказателствен материал от жертвите. Преди да дойде в Беери е бил повикан първо в Сдерот, а след това, на мястото, където се проведе фаталния музикален фестивал.
„Когато стигнахме в Сдерот коли бях изгорени, хора бяха мъртви, всички бяха застреляни в гърбовете. Имаше деца в колите. Майка и баща убити, спасихме 3-годишното им дете. Мислехме, че сме видели всичко когато стигнахме в Беери, но - не. Реми не спомена ножовете, които са използвали“, каза Лендал.