Базираната в Ливан групировка „Хизбула“ не веднъж предупреди, че е напълно готова да се бие срещу Израел. От своя страна Тел Авив заяви, че ако групировката се намеси ще унищожи съседа си.
След нахлуването на „Хамас“ в Израел на 7 октомври еврейската държава засили присъствието на въоръжените си сили по северната граница с Ливан, където оперира „Хизбула“. Групировката и израелската армия вече на няколко пъти разменят огън по браздата, което поражда опасения, че може да бъде отворен втори фронт срещу Израел.
Този сценарий може да облекчи натиска върху „Хамас“ и обсадените цивилни в Газа, но би бил опустошителен за Ливан, а Израел би платил висока цена, казаха анализатори пред Ал Джазира.
Войните между „Хизбула“ и Израел
През юли 2006 г. „Хизбула“ залови двама израелски войници на своята граница, което предизвика масиран военен отговор от страна на Тел Авив. Войната продължи 34 дни и доведе до смъртта на повече от 1100 ливански граждани и 165 израелци.
Според Международния комитет на Червения кръст Израел е унищожил или повредил около 30 000 домове, 109 моста и 78 медицински заведения.
Тогава групировката е разполагала с 3000 до 5000 изтребители и ракети с малък обсег.
Но през последните 17 години „Хизбула“ значително подобрява военния си капацитет. „Днес „Хизбула“ има способността да нанесе най-големите щети на Израел“, сочат експерти.
Колко силна е „Хизбула“ днес?
Групировката разполага с най-малко 60 000 бойци. Също така е увеличила своя запас от ракети от 14 000 през 2006 г. до около 150 000 към днешна дата.
Повечето са с малък обсег. „Хизбула“ разполага и с ирански прецизни ракети с обсег от 300 км. Отрядът на „специалните сили“ на „Хизбула“ е трениран да проникне в Израел в случай на война.
Ранда Слим, директор на Програмата за разрешаване на конфликти в Института за Близкия изток посочи, че сирийската война – където „Хизбула“ се намеси на страната на президента Башар ал-Асад – позволи на групировката да подобри бойните си способности.
„В Сирия, която беше продължителна война, те придобиха нови умения по отношение на бойни действия в градски условия. Техните разузнавателни системи се подобриха много“, каза тя.
Колко вероятна е война между „Хизбула“ и Израел?
Въпреки че граничните обстрели между Израел и „Хизбула“ не са необичайни, Слим смята, че днес има по-голям риск от ескалация.
Тя посочи, че „Хизбула“ и Иран може да решат да отворят втори фронт срещу Израел в зависимост от нивото на зверствата, извършени в Газа.
„Ако „Хамас“ е на път да бъде унищожен, „Хизбула“ може да се намеси“, добави тя.
„Иран набира привърженици, за да състави своята „ост на съпротивата“, която сега е сплотена машина“, каза Слим.
„Хизбула“ говори за тази идея – наричайки я обединение на фронтовете – което е като член 5 от НАТО: атака срещу един е атака срещу всички. Не мисля, че това е било така в миналото“, категорична бе тя.