Международният валутен фонд (МВФ) предупреди за стагнация в развитите икономики, като понижи прогнозата си за растеж в целия свят.

Глобалната икономика тази година е изправена пред повече рискове – от руско-украинската криза и конфликтите в Близкия Изток, до икономическата заплаха, ако епидемията от вируса ебола в Западна Африка не бъде ограничена.

Дълбоките рани на икономическата криза, започнала през 2008 г., се оказват по-трудни за решаване, особено в Европа. "Предвид повишените рискове, увеличението на потенциалния и реалния растеж трябва да бъде приоритет", се казва в доклада "Прогнози за световната икономика" на МВФ.

Силата на развитите икономики може да бъде подобрена от много необходимите инвестиции в инфраструктурата с финансиране от държавата.

МВФ понижи прогнозата си за световната икономика през тази година до 3,3%- с 0,1% по-малко от юли и 0,4 на сто по-малко от прогнозите през април. Предвижданията за 2015 г. спадат до ръст в размер на 3,8% в сравнение с прогнозираните преди 4%.

Прогнозата за растеж на най-голямата икономика в света, тази на САЩ, е увеличена с 0,5% до 2,2% през тази година. Това служи като баланс на общите данни за притеснителното понижение на оценките за еврозоната, сведени до едва 0.8% през тази година и 1,3% през следващата.

Прогнозите за втората по големина икономика, тази на Китай, и за Източна Азия остават непроменени. Очаква се Китай да отбележи 7,4% ръст през тази година и 7,1% през 2015 г. В Латинска Америка, Близкия Изток и Африка прогнозите са доста по-мрачни.

Най-силни са притесненията за еврозоната, където възстановяването в застой може да предизвика допълнително отслабване и дефлация. МВФ подчертава, че подобен сценарий не е сред най-вероятните, тъй като Европейската централна банка полага усилия за стимулиране на инвестициите и разходите за отрицателните лихвени проценти.

Останалите рискове на хоризонта обхващат затягане на паричната политика и по-висок лихвен процент в САЩ. Това вече предизвика изтичане на капитали в развиващите се икономики през миналата година. МВФ каза, че това обаче може да попречи на сътресенията в световните пазари на активи.

Друг риск е епидемията от Ебола в Западна Африка, която досега отне живота на 3500 души. Влиянието на тази болест вече предизвика хаос в икономиките на Либерия, Сиера Леоне и Гвинея. Ако епидемията не бъде ограничена, икономическото въздействие може да се усети в световен мащаб.