Броят на жертвите след мощното земетресение с магнитуд 7,7 по Рихтер в Мианмар се е повишил до над 1000 души, съобщи военното правителство, цитирано от Ройтерс. Близо 2400 са ранените.

Снимка: Reuters

„Пострадали са инфраструктурни обекти като пътища, мостове и сгради, което е довело до жертви и ранени сред цивилните. В пострадалите райони се провеждат издирвателни и спасителни операции“, пише в изявлението на хунтата. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

В него се казва, че шефът на хунтата Мин Аунг Хлаинг е наредил незабавни спасителни усилия в засегнатите региони.

В петък той предупреди за повече смъртни случаи и ранени и прикани „която и да е държава“ да предостави помощ и дарения след бедствието, което удари по обяд и повреди стотици сгради и в съседен Тайланд.

Снимка: Reuters

Китайски спасителен екип е пристигнал днес в Мианмар, а Русия и САЩ предложиха помощ.

В тайландската столица Банкок, на 1000 км (620 мили) от епицентъра, спасителната мисия беше засилена в събота, за да открие строителни работници, блокирани под развалините на срутена 33-етажна кула.

Тайландските власти съобщиха, че 10 души са загинали и 101 са в неизвестност в Банкок, предимно работници, хванати в капан сред развалините на срутената кула.

Снимка: Reuters

Ужасът от неизвестността какво може да се случи при такъв силен трус са изпитали и много наши сънародници.

„Земетресението беше изключително силно. Започна много леко. Тогава осъзнах, че съм на 21-вия етаж и ме чака много път надолу и за първи път в живота си усетих такова чувство на паника, не бях го изпитвал досега. Не знаех дали ще оцелея и имах най-бързото слизане от 21-вия етаж“, разказа Деян Иванов.

Снимка: Reuters

Симулация на Геоложката служба на Съединените щати изчисли, че броят на загиналите може да надхвърли 10 000 души в Мианмар и че загубите може да са по-големи от стойността на БВП на страната.

Когато земетресение удари през деня, както се случи в Мианмар, „хората са будни, нащрек са, по-способни са да реагират“, обясни пред Ройтерс Сюзън Хоу, учен от Геоложката служба на САЩ.

По думите ѝ роля играе и комбинацията в страната между модерни и традиционни сгради. Тя заяви, че традиционните „потенциално ще са по-малко смъртоносни от бетона“.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK