Чрез симулиране на бъдещата атмосфера, учените се опитват да разберат дали дърветата ще запазят ролята си на жизненоважни регулатори на климата.

"Дъбът е кралицата на своята територия", казва Роб Макинзи, показвайки към величествено вековно дърво, издигащо се високо. 

Ранна зима е, когато Макинзи, атмосферен учен и директор на Института за изследвания на горите към Университета на Бирмингам отива в малък горски участък в Стафордшър, Англия, пише Би Би Си. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Той върви внимателно по снежната пътека, а зимното слънце хвърля дълги сенки. Няколко птици, дръзнали да посрещнат студа, пеят из гората. Последните есенни листа падат на земята, но вместо да покрият почвата, те попадат в мрежи. Защото това не е обикновена гора.

Под земята, където корените се преплитат, тръби и кабели също се пресичат. В тази гора има "водопровод". До дъбовете, брезите и яворите се издигат метални рамки, носещи тръби, които достигат върховете на дърветата.

Гората на бъдещето

Снимка: iStock

Макинзи и колегите му са изпратили тази тиха гора в близост до Бирмингам в бъдещето – поне на теория. Те изпомпват въглероден диоксид (CO2) около зрелите дъбове, за да симулират атмосферата, която се очаква да покрие Земята до 2050 г.

Този малък горски участък не е единствен. Изследователи по света – от Австралия до Амазонската гора – експериментират с гори, за да разберат по-добре каква роля играят дърветата в охлаждането на планетата.

Неочаквани резултати

Снимка: boredpanda.com

След 7 години изследвания Макинзи и екипът му установяват изненадващи резултати. Въпреки предишни анализи, проучванията им показват, че дърветата могат да абсорбират повече въглерод, докато остаряват.

За първи път те също доказват, че микроскопични организми, живеещи върху дърветата, поглъщат метан – друг парников газ. "Оказва се, че дърветата ни осигуряват още една неочаквана услуга," казва Макинзи.

Горите и климатът

Естественият парников ефект на Земята е жизненоважен – той улавя топлината на Слънцето, поддържайки средната температура на планетата над точката на замръзване.

Големи въглеродни поглътители като горите, океаните и почвата абсорбират CO2, предотвратявайки прегряване. Въпреки това, нарастващите емисии от човешка дейност създават напрежение в тези естествени системи.

Можем ли да разчитаме на дърветата?

Снимка: БГНЕС

С повишаващите се температури и човешкото влияние, горите рискуват да се превърнат в източници на въглерод, вместо да го абсорбират. Екстремна топлина, суша, горски пожари и обезлесяване са част от факторите, които заплашват тяхната устойчивост.

Според актуализацията на Червения списък на Международния съюз за опазване на природата за 2024 г., над една трета от световните дървесни видове са застрашени от изчезване.

Въпреки това откритията на Макинзи подчертават колко важно е да поддържаме зрелите гори. Те не само улавят CO2, но и метан – предоставяйки нови надежди за ролята на горите в климатичните промени.

Чрез симулиране на бъдещата атмосфера учените се надяват да разберат дали дърветата ще продължат да действат като белите дробове на планетата.

„Дъбът е кралят на своята територия“, казва Роб Макинзи.

Ранна зима е, когато Макинзи, атмосферен учен и директор на Института за изследвания на горите към Университета на Бирмингам, отива в малък горски участък в Стафордшър, Англия. Той стъпва внимателно по пътеката, а снегът хруска под краката му. Ниското зимно слънце хвърля дълги сенки, а няколко птици, дръзнали да устоят на студа, пеят из гората. Последните есенни листа се спускат към земята, но вместо да се натрупат върху почвата, те попадат в мрежи. Защото това не е обикновена гора.

Там, където корените се преплитат под земята, тръби и кабели образуват сложна мрежа. Тази гора има „водопровод“. До силуетите на дъбове, брези и явори се издигат високи метални рамки, които поддържат тръби, достигащи върховете на дърветата.

Поглед в бъдещето

Макинзи и колегите му, така да се каже, са изпратили тази тиха гора край Бирмингам в бъдещето. Те изпомпват въглероден диоксид (CO2) около зрелите дъбове, за да симулират атмосферата, която се очаква да обгръща Земята до 2050 година.

Тази малка гориста местност, намираща се близо до градски метрополис, не е единствената, която „вкусва“ бъдещето с изкуствено повишени нива на CO2. Изследователи по целия свят – от Австралия до Амазония – експериментират с гори, за да разберат по-добре каква роля играят дърветата в охлаждането на Земята.

Изненадващи резултати

Макинзи и неговите колеги провеждат този експеримент вече седем години, а резултатите ги изненадват. Противно на някои предишни анализи, проучването им показва, че дърветата могат да абсорбират повече въглерод с напредване на възрастта си. Това откритие подчертава огромното значение на зрелите умерени гори за регулирането на климата.

Освен това, за първи път Макинзи и неговият екип доказват, че микроскопични организми, живеещи върху дърветата, улавят метан – друг вреден парников газ. „Открихме, че дърветата предоставят още една неочаквана услуга,“ казва Макинзи. „Короните им приютяват микроби, а тези микроби изяждат метана. Има толкова много причини да поддържаме горите.“

Естественият парников ефект на Земята – при който газове като CO2 и метан поглъщат топлината от Слънцето, излъчвана обратно от повърхността на Земята, като я задържат в атмосферата – е жизненоважен за живота, какъвто го познаваме. Той помага да се поддържа средната глобална температура на повърхността на ниво, достатъчно високо над точката на замръзване.

Междувременно, въглеродните "резервоари" – като горите, океаните и почвите – абсорбират CO2 от атмосферата, предотвратявайки прегряването на Земята в резултат на този парников ефект. Нашият климат е съществувал по този начин в продължение на хилядолетия, в деликатно състояние на баланс.

Автор: стажант-репортер Елизабета Цветкова

 

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

 

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

 

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

 

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK