Учени, които наскоро откриха, че метални възли на тъмното морско дъно произвеждат кислород, обявиха планове да изследват най-дълбоките части на океаните на Земята, за да разберат това странно явление.
Тяхната мисия би могла „да промени начина, по който гледаме на възможността за живот на други планети“, твърдят изследователите, пише Би Би Си.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Първоначалното откритие изуми морските учени. До този момент се приемаше, че кислородът може да се произвежда само на светлина от растения – чрез процес, наречен фотосинтеза.
Ако кислород – жизненоважен компонент за живота – се произвежда на тъмно от метални възли, изследователите вярват, че този процес би могъл да се случва и на други планети, създавайки богати на кислород среди, където животът може да процъфтява.
„Вече разговаряме с експерти от НАСА, които вярват, че тъмният кислород би могъл да преосмисли разбирането ни за това как животът може да се поддържа на други планети без директна слънчева светлина. Искаме да излезем там и да разберем какво точно се случва“, обясни ръководителят на изследването професор Андрю Суийтман.
Първоначалното откритие предизвика глобален научен спор – критики се появиха както от учени, така и от компании за добив на минерали от дълбоководното дъно, които планират да извличат ценни метали от морските възли.
Ако кислород се произвежда на тези екстремни дълбочини, в пълна тъмнина, това поставя въпроса какви форми на живот могат да оцелеят и процъфтяват на морското дъно, както и какъв би бил ефектът от добивните дейности върху тази морска екосистема.
Това означава, че компаниите за дълбоководен добив и екологични организации – някои от които твърдят, че откритията са доказателство, че плановете за добив трябва да бъдат спрени – ще наблюдават внимателно новото изследване.
Планът е да се работи на места, където морското дъно е на дълбочина повече от 10 км, с помощта на дистанционно управлявана подводна апаратура.
„Разполагаме с инструменти, които могат да достигнат най-дълбоките части на океана“, обяснява професор Суийтман. „Доста сме уверени, че ще открием подобни процеси и на други места, така че ще започнем да изследваме какво ги предизвиква.“
Някои от тези експерименти, в сътрудничество с учени от НАСА, ще се опитат да разберат дали същият процес би могъл да позволи микроскопичен живот да процъфтява под океаните на други планети и луни.
„Ако има кислород,“ казва професор Суийтман, „може да има и микробен живот, който се възползва от това.“
Да се добива или не?
Първоначалните, биологично озадачаващи открития бяха публикувани миналата година в списание Nature Geoscience. Те произтичат от няколко експедиции до област в дълбокото море между Хавай и Мексико, където професор Суийтман и неговите колеги изпратиха сензори до морското дъно на около 5 км дълбочина.
Тази област е част от огромна морска площ, покрита с естествено образувани метални възли, които се формират, когато разтворени метали в морската вода се натрупват върху фрагменти от черупки или други отломки. Това е процес, който отнема милиони години.
Сензорите, които екипът разположи, многократно показваха повишаване на нивата на кислород.
„Първоначално го игнорирах,“ признава професор Суийтман пред BBC News тогава, „защото бях научен, че кислород се получава само чрез фотосинтеза.“
В крайна сметка той и неговите колеги спряха да пренебрегват показанията и вместо това се заеха да разберат какво се случва. Експерименти в тяхната лаборатория – с възли, събрани и потопени в съдове с морска вода – доведоха учените до заключението, че металните възли произвеждат кислород от морската вода. Възлите, както установиха, генерират електрически токове, които могат да разделят (електролизират) молекулите на морската вода на водород и кислород.
След това се появи критика под формата на опровержения, публикувани онлайн, от учени и компании за добив на минерали.
Един от критиците, Майкъл Кларк от канадската компания Metals Company, заяви пред BBC News, че критиката е насочена към „липсата на научна строгост в дизайна на експериментите и събирането на данни“. По същество той и други критици твърдят, че няма производство на кислород – само мехурчета, създадени от оборудването при събирането на проби.
„Изключихме тази възможност,“ отговори професор Суийтман. „Но тези (нови) експерименти ще предоставят доказателствата.“
Това може да изглежда нишов, технически спор, но няколко мултимилиардни компании вече проучват възможността да извличат тонове метали от морското дъно.
Естествените залежи, към които те се насочват, съдържат метали, жизненоважни за производството на батерии, а търсенето на тези метали бързо нараства с прехода на много икономики от изкопаеми горива към, например, електрически превозни средства.
Надпреварата за извличане на тези ресурси поражда безпокойство сред екологични групи и изследователи. Над 900 морски учени от 44 държави подписаха петиция, която подчертава екологичните рискове и призовава за спиране на добивната дейност.
На пресконференция в петък професор Суийтман заяви относно последната изследователска мисия на екипа си: „Преди да предприемем каквото и да е, трябва – доколкото е възможно – да разберем (дълбоководната) екосистема.
Мисля, че правилното решение е да изчакаме, преди да решим дали това е правилното нещо за правене като глобално общество.“
Автор: стажант-репортер Елизабета Цветкова
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK