Папа Франциск издъхна ден след Великден - днес, на 21 април - Светли понеделник. Кой е светият отец?

Кардинал Хорхе Марио Берголио е относителен аутсайдер, когато бива избран да наследи Бенедикт XVI през 2013 г.

Папа Франциск е първият латиноамериканец и първият йезуит, който ръководи Римокатолическата църква.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Избирането му за 266-ия папа изненада анализатори, които може би очакваха по-млад мъж, тъй като тогава Франциск е на 76 години. При избирането си той получи широка подкрепа както от църковните консерватори, така и от реформаторите, като се смяташе за ортодоксален по сексуални въпроси, но либерален по социални въпроси.

Неговите поддръжници харесаха неговото „общо докосване“ и ревностната му решимост да реформира курията (ватиканската бюрокрация), да изкорени корупцията във ватиканската банка и да се справи с ужасяващото наследство на сексуалното насилие над деца в Църквата.

Снимка: Ройтерс

Четири години след като е папство, проучванията сочат, че папата се радва на висока популярност сред католиците и другите религии. Следват го повече от 15 милиона души в Twitter. Но желанието му да се заеме с проблемите директно създаде и нарастващ брой противници, както във Ватикана, така и извън него.

Социална критика

На сутринта след избирането си новият папа се измъква от Ватикана в кортеж от цивилни автомобили, за да се помоли в римска базилика. На връщане към Ватикана той настоява да плати сметката си в хотел за духовници в центъра на италианската столица, като веднага наложи стила си на папството. Той изостави просторния мезонет, използван от папите през миналия век, като се настани в малък апартамент във ватиканската къща за гости и обърна гръб на великолепната папска лятна резиденция в Кастел Гандолфо.

Той продължи да поставя под въпрос икономиката на свободния пазар, каза, че Църквата трябва да се извини на гейовете, вместо да ги съди, и сравни европейските центрове за задържане на мигранти с концентрационни лагери, наред с други неща.

Снимка: Ройтерс

През 2016 г. папа Франциск обяви, че свещениците имат постоянното право отсега нататък да прощават абортите.

На 18 декември 2023 г. Църквата на Св. Петър обяви, че римокатолическите свещеници вече ще могат дават благословия на еднополови двойки. От папската администрация казаха, че това ще се случва под условия и уточниха, че по никакъв начин не означава признаването на брак, различен от този между мъж и жена.

Снимка: Ройтерс

През 2025 година Ватиканът одобри нови инструкции от италианските епископи, които позволяват на гей мъже да влизат в семинарии, стига да се въздържат от секс.

В края на 2023 година папата за първи позволи на жените да гласуват на влиятелна световна среща на епископите през октомври - ход, който беше приветстван като първи в историята. Новите правила дадоха право на глас на пет религиозни сестри в Синода, който е папски консултативен орган. В миналото на жените е било разрешено да присъстват на събирането само като наблюдатели.

Снимка: Ройтерс

Рязкото разправяне на Франциск с Курията и желанието му да смекчи позицията на Църквата по въпроси като причастието след повторен брак циментира все по-активна съпротива срещу неговия авторитет. Той също така не трепна от замяната на кардинали, с които не се разбира очи в очи.

Скромен начин на живот

Хорхе Марио Берголио е роден на 17 декември 1936 г. в Буенос Айрес, от италиански произход. Според официалната му ватиканска биография той е ръкоположен за йезуит през 1969 г. и продължава да учи в Аржентина и Германия.

Той става епископ през 1992 г. и архиепископ на Буенос Айрес през 1998 г. На конклава през 2005 г. е разглеждан като претендент за папския престол. Докато е кардинал проповедите на Берголио винаги са имали въздействие в Аржентина и той често е наблягал на социалното приобщаване, косвено критикувайки правителствата, които не обръщат внимание на хората в периферията на обществото.

Снимка: Ройтерс

За църковната институция беше новост да има йезуит начело - членовете трябваше да избягват църковните почести и да служат на самия папа.

Възгледите му бяха подложени на изпитание в Аржентина, първата страна в Латинска Америка, която легализира еднополовите бракове и чийто президент по това време, Кристина Фернандес де Кирхнер, насърчаваше безплатната контрацепция и изкуственото осеменяване.

Кои са йезуитите?

Обществото на Исус е мъжки орден на Католическата църква, с 19 000 членове по целия свят. Създаден е през 16-ти век в Европа като мисионерски орден и членовете се кълнат в скромност, целомъдрие и послушание. Орденът става толкова могъщ, че е потиснат в края на 18-ти век, но по-късно възстановен. Йезуитите имат репутация на експертни комуникатори.

Годините на хунтата

Един предмет на противоречия е ролята му по време на аржентинската военна диктатура от 1976-1983 г., когато той ръководи йезуитите в страната.

Той беше обвинен, че ефективно е предал двама събратя свещеници в ръцете на военните власти през 1976 г., като отказа публично да подкрепи тяхната социална работа в бедните квартали на Буенос Айрес – дейност, която вбесява хунтата по това време.

Снимка: Ройтерс

Друго обвинение, повдигнато срещу него от ерата на "Мръсната война", е, че не е изпълнил молба за помощ в намирането на бебето на жена, отвлечена, бременна в петия месец и убита през 1977 г. Смята се, че бебето е незаконно осиновено.

Снимка: Ройтерс

Ватикана упорито отрича папа Франциск да е виновен за каквито и да било нарушения по времето на хунтата. Стана ясно, че през 2011 г. той е направил първоначални стъпки за беатифициране на аржентински свещеници, убити по време на военно управление. В отделен случай той също така предложи за светци петима католически църковници, които са убити в църквата „Свети Патрик“ в Буенос Айрес, също през 1976 г.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK