Кампаниите за отказ от членство в Европейския съюз от миналата пролет и протестите на студенти срещу масовото клане на Израел в Газа, отново поставиха въпроса за милитаризацията на американското висше образование в центъра на вниманието, пише онлайн списанието на института Responsible Statecraft.
Финансовите връзки между Пентагона и американските университети не са нещо ново. Както посочва Стюарт Лесли в своята книга по темата „Студената война и американската наука“, „през десетилетието след II световна война Министерството на отбраната се превръща в най-големия покровител на американската наука“.
Вярно е, че с разрастването на граждански институции като Националния институт по здравеопазване делът на Пентагона във федералните научни изследвания и разработки намалява, но все пак той остава източник на милиарди долари за финансиране на университетските изследвания.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
През 2022 г., последната година, за която са налични пълни данни, 14 университета са получили поне 100 млн. долара финансиране от Пентагона – от изумителните 1,4 млрд. долара на Джон Хопкинс до впечатляващите 100 млн. долара на щата Колорадо.
Изненадващото е, че два от университетите с най-широки връзки с оръжието на бъдещето се намират в Тексас: Тексаският университет в Остин и Texas A&M.
През 2020 г. губернаторът на Тексас Грег Абът и бившият министър на сухопътните войски Райън Маккарти се появяват на сцената на церемония в Тексаския университет в Остин, за да отбележат създаването на лаборатория по роботика там, част от ново партньорство между Командването за бъдещето на сухопътните войски и училището.
За да не остане по-назад Texas A&M тихомълком се превръща в база на Пентагона за изследвания в областта на хиперзвуковите оръжия - оръжия, които се очаква да се движат със скорост пет пъти по-висока от тази на звука.
Снабден с километричен тунел за тестване на хиперзвукови ракети, университетският му консорциум за приложна хиперзвукова техника е изрично посветен на изпреварването на световните съперници на Америка в разработването на това следващо поколение военни технологии.
Тексаският университет е също така част от екипа, който ръководи Националната лаборатория в Лос Аламос, известното съоръжение в Ню Мексико, където са разработени и тествани първите ядрени оръжия в рамките на проекта „Манхатън“ под ръководството на Робърт Опенхаймер.
Други важни играчи са университетът Карнеги Мелън, център за армейски изследвания на приложенията на изкуствения интелект, и университетът Станфорд, който служи за захранване на калифорнийските фирми от Силициевата долина.
Това учебно заведение управлява и програмата за трансфер на технологии за отбраната (TT4D), чиято цел е да пренесе академичните технологии от лабораторията на пазара и да проучи потенциалните военни приложения на новите технологични продукти.
Неотдавнашното увеличаване на разходите на Пентагона е подложено на все повече критики както от страна на студентите, така и от преподавателите. Сред мишените на протеста е и програмата „Лавандула“, която използва изкуствен интелект, за да умножи броя на целите, които израелските въоръжени сили могат да поразяват в даден период от време.
Освен компаниите, които дават възможност за военните усилия на Израел, активистите разглеждат и по-широката роля на своите университети в общоамериканската военна система. Например в университета в Индиана изследването на връзките с компаниите, подхранващи убийствата в Газа, прераства в проучване на по-широката роля на университетите в подкрепа на военната система като цяло.
Студентските активисти установяват, че най-важната връзка включва връзките на този университет с Военноморския център за надводни бойни действия, дивизия „Крейн“, чиято мисия е „да осигурява придобиване, инженеринг и техническа поддръжка за сензори, електроника, електронна война и оръжия за специална война“. В отговор на това студентски активисти започват кампания „Дръжте Крейн извън кампуса“.
Сега финансираните от Пентагона научни изследвания отново се увеличават благодарение на неотдавнашния фокус на Министерството на отбраната върху разработването на нови технологии, като например оръжия, задвижвани от изкуствен интелект.
Завършващите студенти по природни и инженерни науки все по-често се сблъскват с моралната дилема дали искат да използват уменията си за разработване на т.нар. инструменти на смъртта.
Журналистът Индиго Оливие улавя този конфликт в поредица от интервюта със завършващи студенти. Тя цитира един от тях от Университета на Западна Флорида, който категорично се противопоставя на работата с оръжия по този начин: „Всеки инструмент може да бъде оръжие. Наистина не чувствам, че трябва да влагам дарбите си, за да правя повече бомби“, посочва той.
Камерън Дейвис разказва за дилемата, пред която са изправени толкова много завършващи инженери: „Много от хората, с които разговарям, не се чувстват на 100% комфортно да работят по договори за отбрана, да работят по неща, които по принцип ще убиват хора“, казва той.
По думите му обаче високото заплащане във фирмите за производство на оръжие „отблъсква много от моралните ви несъгласия с отбраната“.
Социалните науки също имат дълга и противоречива история на връзки с Пентагона и военните служби. Два ярки примера от началото на този век са програмата на Пентагона „Човешки терен“ (HTS) и ролята на психолозите в разработването на програми за изтезания, свързани с Глобалната война срещу тероризма, започнала след атентатите от 11 септември.
Първоначално HTS има за цел да намали „културния недостиг на знания“, който изпитваха американските войски, участващи в операции за борба с бунтовниците в Афганистан и Ирак в началото на този век.
Теорията гласи, че военнослужещите, които имат по-добра представа за местните норми и практики, ще бъдат по-ефективни в спечелването на „сърцата и умовете“ и така ще победят решителните врагове на родна територия.
Планът включва разполагането на психолози, антрополози и други социолози в екипи за изследване на човешкия терен заедно с американските войници на терен.
Стартирала през 2007 г., програмата предизвиква бурни протести в академичната общност. След една подчертано мрачна история, която включва „доклади за расизъм, сексуален тормоз и т.н.“, както и убеждението на много командири, че екипите за човешка работа на терен са просто неефективни, армията тихо се отказва от програмата през 2014 г.
Още по-противоречив пример за използване на социолози в служба на военната машина е ролята на психолози като съветници в програмите за изтезания на ЦРУ в Абу Граиб в Ирак, в центъра за задържане в Гуантанамо в Куба и други.
Единственият начин за предотвратяване на подобни неща би бил по-силен обществен отпор срещу военното завладяване на американските програми за научни изследвания и сигурност, отчасти чрез съпротива на учените и инженерите, чиито умения са много важни за създаването на следващото поколение високотехнологични оръжия.
Днес залогът е особено висок, предвид продължаващото бързане за разработване на оръжия, управлявани от изкуствен интелект, и други нови технологии, които крият риск от всичко - от непреднамерено клане поради неизправност на системата, до повишаване на вероятността за война.
Казано накратко, ще бъде трудно да се обърне гръб на финансирането на военните изследвания и оръжия от Пентагона и ключови фирми за рисков капитал. В крайна сметка изкуственият интелект вече изпълнява широк спектър от военни и граждански задачи. Пълната му забрана може би вече не е реалистична цел, но поставянето на граници за военната му употреба все още може да бъде.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK