Няма пряка заплаха за България от напрежението в Близкия изток. Това е заключението на свикания от президента Румен Консултативен съвет за национална сигурност.

„За мен апогеят на този конфликт беше ответният удар на иранските ракетни системи срещу иракски бази. Сега конфликтът е преминал от етап „горещ“ на „студен“,  заяви бившият външен заместник-министър Милен Керемедчиев във "Важното, казано на глас" по bTV Радио. Той напълно споделя изводите от КСНС.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Отговорът на Иран е бил несъразмерен, защото САЩ са постигнали голяма победа с ликвидирането на генерал Касем Сулеймани, който е бил „мозъкът“ зад операциите на Техеран в региона.

Сулеймани е бил и ковчежникът на всички тези операции зад граница, включително финансирането на „Хизбулла“ и проиранските милиции в Ирак.

Ракетните удари показаха, че Иран не е готов на пълномащабни военни действия и бяха насочени по-скоро за вътрешнополитическа употреба, тъй като не нанесоха значителни материални щети.

„Те имаха по-скоро символично значение“, категоричен е Керемедчиев, който отбеляза, че при нападението не е имало човешки жертви, макар че иранските медии са манипулирали информацията и са заявили, че има 70 убити.

Американският президент е прав да залага на икономическите санкции срещу Техеран, което е видно от факта, че режимът никога не е бил толкова отслабен, категоричен е експертът.

„Русия не предприе крайна позиция и нямаше изказване от президента Путин, защото знае, че Иран е непредсказуем партньор“, смята Керемедчиев, който отбеляза като доказателство на своята теза фактът, че Москва е много внимателна при въоръжени сделки с Техеран.

По-интересна ще е позицията на Китай, който е основен вносител на ирански петрол и затова се очаква по-остра реакция от Пекин, прогнозира бившият външен заместник-министър.

Иран трудно ще произведе сам ядрено оръжие. Според анализатори на Техеран ще му е нужна поне година за това, но е невъзможно да се случи заради затегнатите санкции, убеден е Керемедчиев.

Така или иначе, след оттеглянето на САЩ, ядреното споразумение е било мъртва, но е поставяло „ЕС в една разкрачена позиция“, тъй като се опитва да поддържа някакви икономически отношения с Иран, което ще става все по-трудно заради американските санкции към фирми, търгуващи с Техеран.

Според Керемедчиев най-потърпевш от конфликта е Ирак, който бе разпокъсан и до голяма степен поставен под властта на Техеран чрез проиранските милиции.

Можем само да гадаем дали е имало връзка на Сулеймани с атентата в Сарафово, смята експертът, защото ако е имало неопровержими доказателства, израелските служби щяха да ги обявят официално и целият свят да разбере.