Американският Върховен съд блокира предложенията на президента Барак Обама за промени в имиграционните закони на САЩ, съобщават световните агенции. Съдиите се разделиха 4 на 4 при гласуването си относно поправките на президента, които щяха да предотвратят депортирането на милиони нелегални имигранти.
Според конституцията, съдът има 9 члена в състава си. През февруари почина един от тях, Антонин Скалиа, а доминираният от републиканците Сенат не позволи на Обама да номинира нов съдия.
Според плана на президента около 4 милиона мигранти без документи в САЩ щяха да получат разрешения за работа. Равенството във Върховния съд обаче е ефективно блокиране на предложенията.
„Това ще разбие сърцата на милиони имигранти, които са построили свой живот тук, които поддържат семейства и се надяват на възможност да работят, да плащат данъци, да служат в армията ни и да помагат на тази страна, която всички обичаме, по законен начин”, заяви Барак Обама.
Позицията му беше подкрепена от представители на демократите, докато републикански конгресмени изразиха задоволство, че съдиите са блокирали опитите на държавния глава да заобиколи законодателната власт.
През ноември 2014 г. Обама издаде свой декрет, с който позволи на мигранти, чиито деца са законни граждани на страната, да могат също да кандидатстват за гражданство.
Целта беше защита от депортация. Мярката обаче беше блокирана от републиканските губернатори на 26 от американските щати и така стигна до Върховния съд.