В резервоари, пълни с течен азот, се съхраняват телата на 199 души, които са пожелали приживе да бъдат криоконсервирани с надеждата да бъдат съживени в бъдещето, когато медицината е развила възможности, немислими днес, предава Ройтерс.

Снимка: Reuters

Много от „пациентите“, както ги нарича Фондацията за удължаване на живота „Алкор“, са били нелечимо болни от рак, латерална склероза или друго заболяване, за което няма лек.

Материн Наоваратпонг, момиче от Тайланд с мозъчен тумор, е най-младият консервиран човек – на 2 години, които са навършени през 2015 година.

„Родителите ѝ са лекари. Тя е имала множество мозъчни операции и за жалост нищо не е проработило. Заради това те се свързаха с нас“, разказа пред Ройтерс Макс Мор, който е бивш изпълнителен директор на „Алкор“.

Снимка: Reuters

Криоконсервацията може да бъде започната, след като човек официално е обявен за мъртъв. Кръвта и други течности биват премахнати от тялото, като са заменени с химикали, които не образуват лед. Телата им ще се съхраняват, докато медицината навакса, посочват от фондацията.

„Те не са наистина мъртви, те са просто юридически мъртви. Те не са биологично мъртви, очевидно, защото след обявяването на смърт можете да дарите всякакви органи. Не са живи, защото нямат метаболизъм, не функционират, не се движат наоколо. Според нашите виждания смъртта е процес, а криоконсервацията спира този процес. Слага го на пауза и позволява да отидеш в бъдещето, когато ще има възможности процесът да бъде спрян и да се върнеш към живот“, категоричен е Макс Мор.

Снимка: Reuters

Харолд Фини, един от пионерите в крипотовалутите, който получава първата транзакция на Биткойн от създателя на валутата Сатоши Накамото, също решава да „замрази“ тялото си преди да почине през 2014 година.

Снимка: Reuters

Най-ниската цена за тяло е 200 хиляди долара, а за мозък – 80 хиляди. Повечето „пациенти“ са платили на Алкор със средствата от застраховка „Живот“.

Снимка: Reuters

Повечето медици не са съгласни, обяснява Артур Каплан, който ръководи етичната медицинска комисия в Медицинското училище „Гросман“ на към университета в Ню Йорк.

Снимка: Reuters

„Единствената група от хора, които се вълнуват от това са тези, които специализират изучаването на далечното бъдеще или хора, които имат интерес да получат парите ви, за да ви замразят. Това да се замразим, за да се събудим в бъдещето, граничи с научната фантастика и е наивно“, подчерта той.