Весна Пейович обещава да намали насилието с огнестрелно оръжие в Черна гора, след като дъщеря й и двамата й внуци бяха убити при масова стрелба в град Цетине през 2022 г.

След това на 1 януари дойде новина, която изпразни останалия й оптимизъм.

Сбиване в заведение предизвика ново вълнение в живописната стара столица на страната, при което въоръжен мъж уби 13 души с незаконно огнестрелно оръжие, след което се застреля.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Трябваше да преживеем отново всичките си ужаси“, каза 63-годишният Пейович, който в продължение на три години лобира сред политиците да въведат по-строг контрол върху оръжията в малката балканска държава.

„Не успяхме да постигнем нищо, въпреки че се стремихме към това със сърцата и душите си.“, обясни мъжът.

Контролът

Премиерът на Черна гора Милойко Спаич обяви по-строги мерки за контрол върху оръжията след стрелбата, включително по-строги тестове за получаване на разрешителни. Той също така даде два месеца на притежателите на незаконни оръжия, за да ги предадат свободно.

Неуспехът на предишните мерки за контрол на оръжията в Западните Балкани подчертава колко трудно е да се изкорени насилието в регион, осеян с милиони огнестрелни оръжия, останали от регионални конфликти, и където културата на притежание на оръжие е дълбока от векове, предава Ройтерс.

Черна гора вече има програма за доброволно предаване на оръжия. Чрез нея са събрани хиляди оръжия. Някои от тях са използвани за направата на паметник, наречен "Птицата на мира" в столицата Подгорица.

Снимка: Reuters

Въпреки това програмата не успява да спре достъпа до нелегалния пазар.

„В черногорската традиция култът към оръжията е дълбоко вкоренен и както моето поколение, така и по-младото поколение, израснаха в домове, където оръжията бяха неразделна част от домакинския инвентар.“, каза преподавателят по криминология Велимир Ракочевич.

Снимка: Reuters

„Ако законното му оръжие бъде иззето по различни причини, гражданинът няма възможност да се защити в дома си или където и да е. А ако чака органите на реда, въпросът е дали изобщо ще дойдат. Сега в този смисъл би било напълно оправдано хората да се опитват да запазят оръжието си, да реагират, да спасят собствения си живот или живота на членовете на семейството си, ако друг се опита да ги заплаши и т.н.", допълва Ракочевич.

Смъртните случаи

Разпадането на Югославия през 90-те години предизвика поредица от кървави етнически конфликти. Последните данни от Проучването на малките оръжия, базиран в Швейцария проект, показват, че след войните са останали 6 милиона огнестрелни оръжия в Западните Балкани, регион, включващ Черна гора, Сърбия, Косово, Босна и Херцеговина, Албания и Северна Македония. Само около половината от тях са били събрани или унищожени.

До 27 януари, три седмици след искането на премиера Спаич за предаване на незаконни оръжия, черногорците са предали 1535 оръжия. Това последва подобно действие в Сърбия през 2023 г., при което според полицията цивилни са предали 82 000 броя оръжия, над 4 милиона патрона и около 26 000 броя експлозивни боеприпаси след две масови стрелби.

Снимка: Reuters

Босна има подобна програма през последните години. Статистиката поражда съмнения относно техния успех.

Смята се, че в Черна гора има до 100 000 незаконни оръжия, коментира Джорджие Вукичевич, вицепрезидент на Независимия полицейски синдикат на Черна гора.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK