Масата на Млечния път вероятно е от четири до пет пъти по-малка маса в сравнение със смятаното досега, предаде АФП, позовавайки се на научно изследване. 

Резултатите идват след данни, събрани от сателита Gaia. Картографирани са позициите и движението на 1,8 млрд. звезди в Млечния път. Това е малка част от общото количество звезди в спиралната галактика, която представлява диск с диаметър от около 100 000 светлинни години, съдържащ четири широки ръкава, един от които подслонява нашата Слънчева система. Ръкавите обграждат ярко светещия галактически център.

Изследването на Gaia позволява да се изчисли кривата на въртене на Млечния път с голяма точност, както и скоростта, с която небесните тела обикалят около центъра на галактиката. 

Наблюденията на спиралната галактика досега са стигали до заключението, че кривата е равна, т.е. на определена дистанция от центъра скоростта на въртене е постоянна. Сега за първи път става ясно, че кривата е наклонена, което е индикация, че няма голямо количество материя между 50 и 80 000 светлинни години от центъра. Като следствие от това е преоценката на масата на Млечния път до стойности, смятани за изключително ниски - от порядъка на 200 млрд. пъти масата на Слънцето. Това е пет пъти по-малко от предишните оценки. 

Изследването на международния екип, начело на който са астрономи от обсерваторията в Париж и Националния център за научни изследвания във Франция, поставя отново въпроса за връзката между тъмната и "светлата" материя. Тъмната материя е недостъпна за наблюдение. Според предположенията тя осигурява масата, необходима за структурирането на галактиките. Нейната маса е близо шест пъти по-голяма от тази на "светлата" материя, съставена от звезди и облаци газ. 

Изчисленията на изследването показват, че в Млечния път масата на тъмната материя е само три пъти по-голяма. 

Според Франсоаз Комб, която е специалист по еволюция на галактиките в обсерваторията в Париж, смята, че тези заключения все пак са твърде смели и не са напълно основателни. Тя смята, че изследването се концентрира върху един участък от галактиката. Като цяло астрономите изчисляват масата на галактиките, взимайки предвид много по-големи разстояния. При наблюдаваните газове, кълбовидни звездни купове, галактики джуджета и Магелановите облаци има големи количества тъмна материя и съответствие между маса и разстояние, отбелязва Франсоаз Комб. Въпреки това тя приветства настоящото изследване, което увеличава познанието, което имаме за звездите и тяхното въртене на разстояние около 80 000 светлинни години от центъра на галактиката.