Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц призова ЕС да приеме бюджет, целящ ускорено икономическо развитие. Целта му трябвало да бъде спасяване на бедните от „катастрофалните неравенства, предизвикани от икономическата криза”.
„Социалното неравенство в Европа в момента е катастрофално. ЕП няма да приеме бюджет, който не е съобразен с политиката за растеж. Икономическият спад предизвиква нива на младежка безработица, каквито не сме виждали преди и увеличава разликата между финансово силните и финансово слабите държави-членки”, заяви Шулц по време на посещение в Испания.
Междувременно стана ясно, че вероятността някоя страна да бъде принудена да напусне еврозоната силно е намаляла от средата на миналата година. Това предаде Ройтерс, цитирайки оповестено днес изследване.
Според анкета сред 956 инвеститори, проведена от компанията Сентикс, едва 17,2 на сто от участниците в проучването очакват една или повече държави да напуснат еврозоната през идните 12 месеца. За сравнение, през декември 2012 г. този показател бе на ниво 25%, а през юли достигна пик от 73%.
"Разпадането на еврозоната вече почти не стои на дневен ред", посочват в заключение от Сентикс.
От началото на годината Европейската централна банка представи план за изкупуване на облигации за силно задлъжнели страни от валутния съюз, а Гърция успешно приключи операция по обратно изкупуване на дългови книжа. Тези процеси успокоиха напрежението на финансовите пазари и дадоха повод на някои лидери да заявят, че най-лошото вече е минало, отбелязва още Ройтерс.