Американският робот „Кюриосити”, който се намира на Марс от седем седмици, е открил камъни с различен размер, с ясни следи по тях, че са се намирали на дъното на река или поток, с което се потвърждават теориите, че миналото на „Червената планета” е имало присъствие на влага. Това съобщава АФП, като се позовава на официално изявление на екипът учени от мисията.

Досега са откривани множество признаци, че е възможно в миналото на Марс на е имало вода, но за първи път биват открити седименти, оставени от изтичането на вода върху тях, уточняват още учените.

Различните сателити, достигали орбитата на Марс са правили множество снимки на каналите по повърхността, за които се предполагаше че са оставени от водни потоци.

„Но за първи път виждаме дребни камъчета, носени от реката на Марс”, разказва Уилям Дитрих от Калифорнийският университет, един от учените от мисията.

Кадрите, предадени от „Кюриосити”, показват камъни, чакъл и пясък смесени в скален пласт с дебелина 10-15 сантиметра, датиращи „отпреди няколко милиарда години”, уточнява още Уилям Дитрих.

Самите потоци са съществували в продължение на „хиляди, дори милиони години”, допълва ученият. Размерът на камъните – който варира между този на песъчинка до този на топка за голф – както и тяхната форма дава определена представа за скоростта и разстоянието на което текъл този поток, обясняват от екипа на „Кюриосити”.

При настоящите данни, реката която наблюдава роботът е текла със скорост 0,91 метра в секунда и била с дълбочина около метър.

Закръглената форма на камъните предполага, че те са били носени от течението на дълги разстояния, което убеждава учените, че водата е текла постоянно, в продължителен период от време, а не случайно или само за период от няколко години.

Откритието е било направено в северната част на кратера Гейл, на марсианския екватор, в подножието на планината Шарп, висока 5 000 метра, която е и крайната цел на „Кюриосити”.