Основателят на социалната мрежа „Фейсбук” Марк Зукърбърг обяви, че заедно с жена си Присила Чан ще инвестират 3 млрд. долара за медицински изследвания през следващите 10 години, съобщават световните агенции. На пресконференция в Сан Франциско двамата посочиха целта си – да „лекуват, предотвратят или поставят под контрол всички болести до края на века”.
Зукърбърг посочи, че към момента 50 пъти повече пари отиват за лечението на болни, отколкото за борба със самите болести. Основните приоритети на новата му инициатива са учените и инженерите да работят заедно с по-добри технологии и на повече места по света.
Съпругата му допълни, че вече са заделени $600 млн. за т.нар „Биохъб”, в който под един покрив ще бъдат експерти от различни области. Пилотните два проекта са свързани с изготвянето на цялостна карта на клетките в човешкото тяло и разработка на нови тестове и ваксини за ХИВ, ебола, зика и други нововъзникнали болести.
Марк Зукърбърг коментира, че към 2100 г. средната продължителност на живота ще е над век, но все пак ще мине много време, докато резултатите от изследванията започнат наистина да влияят на състоянието на пациенти.
„Фейсбук” не е първият технологичен гигант, който насочва погледа си към здравеопазването. Преди дни от „Майкрософт” обявиха, че с помощта на компютърни модели ще преборят рака за най-много 10 години. „Гугъл” работи с британските здравни власти над системи за по-ефективно ранно диагностициране на заболявания.