Концентрацията на тритий във водата от засегнатата от авария преди 12 г. АЕЦ „Фукушима“, която Япония започна да изхвърля в морето, е много под предвидената граница. Това съобщи Международната агенция за атомна енергия, цитирана от Франс прес.

„Тази седмица експерти на МААЕ взеха проби от водата, подготвена за първото изхвърляне. Независимият анализ на място потвърди, че концентрацията на радиоактивното вещество тритий е „значително под оперативната граница от 1500 бекерела на литър“, се казва в изявление на органа на ООН, който наблюдава операцията.

Само по себе си това ниво е 40 пъти по-ниско от японския национален стандарт за трититова вода, който е в съответствие с международния стандарт (60 000 бекерела на литър), а също така е около седем пъти по-ниско от тавана, определен от Световната здравна организация за питейна вода (10 000 бекерела на литър).

През юли МААЕ разреши изпускането на вода от централата, като прецени, че то ще има „незначително“ радиологично въздействие върху населението и околната среда. Подобно изпускане на вода е обичайна практика в ядрената индустрия по цял свят, отбелязва АФП.

Новините за изпускането на вода обаче предизвикаха незабавен отлив на клиенти от рибните пазари в Южна Корея и рибарите се опасяват за поминъка си.

Неотдавнашно проучване на японската Агенция за възстановяване е показало, че поради разпространяваната онлайн невярна информация, само около една трета от анкетираните в Хонконг, Тайван и Сингапур и 17% от тези в Южна Корея са наясно, че нивата на радиация в повечето части на префектура Фукушима са спаднали до нива, еквивалентни на тези в големите градове в Япония и в чужбина, пише БТА.