Великобритания смята да насърчи богати китайски туристи да посещават страната, като въведе двугодишни многократни визи, съобщи правителството в Лондон по време на държавното посещение на китайския президент Си Цзинпин, предаде Ройтерс. 

Визовата промяна е насочена към все по-заможната китайска средна класа. Целта е да ѝ се спести бюрокрацията и разходите, свързани с туристическо или ваканционно посещение на Великобритания, отбеляза говорителка на премиера Дейвид Камеръ, който днес ще разговаря с високопоставения китайски гост.

Очаква се визовите облекчения да влязат в сила от януари и могат да бъдат разширени с въвеждане на 10-годишни визи за многократно влизане. 

На снощния официален банкет в Бъкингамския дворец кралица Елизабет Втора и президентът Си възвестиха период на „глобално партньорство: между двете страни. Това беше подчертано в приветствените тостове на двамата държавни глави. Кралицата нарече визитата на китайския президент „жалон в безпрецедентната година на сътрудничество и дружба между Великобритания и Китай” и подчерта, че двете страни са готови да издигнат отношенията си на ново равнище. 

Тя приветства забележителните плодове на политиката на реформи, започната от Дън Сяопин и провеждана от следващите китайски лидери. „Ние сме потресени от енергията и ентусиазма, с който китайските лидери водят страната си към ново и амбициозно бъдеще за китайския народ”, призна кралицата. Нейно величество не пропусна да отбележи, че избраният от Китай модел - една страна, две системи – „откри пътя за предаването на Хонконг на Китай. 

В ответния си тост Си Цзинпин отбеляза, че „Китай и Великобритания... представляват велики източна и западна цивилизации” и макар „географски да са далеч една от друга”, двете страни „отдавна и тясно си сътрудничат”. Той напомни старата китайска поговорка, че възможност може да се появи само веднъж и затова тя трябва да се използва, докато не се е изплъзнала. А после цитира и британска поговорка, че „мъдрият човек превръща промяната в щастие”. 

Гости на банкета бяха 170 души, сред тях много членове на кралското семейство, включително принц Филип - съпруга на кралицата, техния внук принц Уилям и съпругата му Катрин - херцогиня на Кеймбридж, която бе в червена рокля в чест на националното знаме на Китай. Присъстваха и премиерът Дейвид Камерън и финансовият министър Джон Озбърн. Церемониалът изискваше всички мъже да бъдат с бели вратовръзки. Мнозина видяха за първи път в такова аристократично облекло и лидера на опозиционната Лейбъристка партия Джеръми Корбин.