Литва ще похарчи 1,1 млрд. евро за укрепване на границата си с Русия и Беларус, включително за закупуване на противотанкови мини, съобщи членът на НАТО от източния фланг на Алианса, пише БГНЕС.

Литва и съседните ѝ балтийски държави Латвия и Естония, които граничат с Русия, се опасяват, че могат да бъдат следващите в прицела на Москва, ако тя спечели войната срещу Украйна.

И трите страни засилват отбраната си от руската инвазия в Украйна през 2022 г. и усилват мерките за сигурност по границите си заради това, което според тях е предизвикано от Русия приток на мигранти към границата.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Последните разходи ще позволят на Литва да „блокира и забави действията на враждебни държави“, заяви министерството на отбраната, цитирано от АФП.

През януари Литва обяви планове да изразходва между 5 и 6% от БВП за отбрана от 2026 до 2030 г.

Министерството посочи, че в момента се работи „интензивно“ за определяне на начините за „осигуряване на целостта на балтийската отбранителна линия“.

То подчерта, че 800 милиона евро от общата сума ще бъдат изразходвани за противотанкови мини.

Балтийските държави се присъединиха към Финландия и Полша в решението си от тази година да напуснат Конвенцията от Отава, която забранява придобиването, производството, съхраняването или използването на противопехотни мини.

Мините, предназначени да бъдат заровени или скрити в земята, често осакатяват жертвите, които не умират веднага, а хуманитарните организации осъждат дългосрочното им въздействие върху цивилните граждани.

Правозащитни организации, включително „Амнести Интернешънъл“ и Международният комитет на Червения кръст (МКЧК), осъдиха решението за излизане от договора.

Като част от планираните мерки Литва ще складира противотанкови системи и други укрепления в близост до т.нар. Сувалкски коридор – коридор с ширина 70 километра, който свързва балтийските държави с Полша.

Тесният участък земя е ограден от руската ексклава Калининград от едната страна и от съюзника на Москва Беларус от другата.

Литва планира да задълбочи напоителните канали, които могат да служат като окопи, да залеси граничните райони и да засади дървета по ключови пътища, за да защити цивилните и военните.

Допълнителните мерки включват „възможности за електронна война, системи за противодействие на дронове и укрепване на системата за наблюдение и ранно предупреждение“, заяви министерството.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK