Рамуне Раманаускиене е главен редактор на литовското регионално издание - "Таурагски куриер", което излиза два пъти седмично в район, който граничи с руския анклав Калининград. Мястото е със стратегическо значение и затова "Таурагски куриер" е "атакуван" с апетитна оферта - да публикува статии с хвалебствия за Русия срещу прилична премия.

Ето разказа на Раманаускиене за срещата й лице в лице с проруската пропаганда.

Как започна всичко? Кой се свърза с Вас и какво Ви предложи?
Беше през февруари. Обади ни се един господин - бизнесмен от Русия. Представи се с името Виктор Авраменко и каза, че иска да направи платена публикация в нашия вестник. Обясни, че това е част от амбицията на Руската федерация да публикува материали в литовски медии и най-вече в граничните райони с Калининградска област.

Вие как реагирахте?
Не бързах да отхвърлям предложението му. Помолих го да ни изпрати текста, който трябва да се публикува. Казах му, че искам да прочета точно за какво става дума и след това ще се чуем. Той изпълни моето искане и изпрати текста. Като го прочетох, веднага разбрах, че става дума за пропаганда. За мен нямаше съмнение. В тази статия се казваше, че ако Литва не дружи с Русия, ще живеем зле и ще трябва да разчитаме само на помощи от Европейския съюз.

А ако не е тайна, каква сума Ви предложиха за тази публикация?
500 евро.

Това много пари ли са за публикация от подобен тип?
Сумата не е чак толкова голяма, но е доста солидна, при положение че става дума само за една статия. А ако подобни статии ни се изпращаха редовно за публикуване, то това щеше да е доста приличен приход за нас. Защото човекът изрази готовност да ни изпраща редовно такива платени публикации. Като ги попитахме кой ще плаща и под каква форма, мъжът ни обясни, че ще дойде лично от Русия и ще ни даде парите в брой на ръка. Не искал никакви разписки, квитанции или документи.

Каква беше вашата реакция?
Не се бавихме изобщо. Посъветвахме се с полицията и след това предадохме цялата информация на Департамента за национална сигурност на Литва. Оттам нататък те са предприели някакви свои действия, но аз не знам за техния резултат. Но този човек повече не ни е звънял. Той просто изчезна. Нашите подозрения обаче са, че въпросният Виктор Авраменко и хората, които стоят зад него, са свързани с наши местни политици. Решихме да не крием всичката тази информация, защото ни се стори важно да предупредим хората, че такова нещо се случва в страната ни.

А срещали ли сте подобни тенденциозни материали в други литовски медии?
Честно казано не, не ми е правило впечатление. Но когато бяхме на разговор в Департамента за национална сигурност, ни казаха, че те следят за подобни публикации и ги има в нашите медии.

Защо смятате, че именно на Вас предложиха да публикувате подобни неща?
Преди въпросният руски бизнесмен да ни се обади, с нас се свърза местен литовски депутат. Именно той ме попита дали може да предаде моя телефон на човек в Русия, който се интересува от нашето издание. Така всъщност всичко и започна. Има и нещо друго. Нашият град - Таураге, се намира на около 30 километра от границата с Калининградска област, но тя се охранява много строго. Хората там не идват у нас, а ние не ходим при тях, още повече че и на нас и на тях са нужни визи. В нашия регион няма етнически руснаци, тук всички сме литовци и всъщност знаем малко за случващото се от другата страна на границата, макар че сме на една ръка разстояние. Като ходим да ловим риба на река Неман, виждаме техните коли, техните домове и градове, но нищо повече.

Чували ли сте за други журналисти и медии, на които е предлагана подобна схема?
Конкретни примери не мога да дам, но ми се струва, че са предлагани подобни неща и на други. От друга страна обаче литовските медии и литовските журналисти разбират колко е сложна ситуацията в момента. Те са патриоти и разбират, че трябва да сме единни. Защото в последно време думата война все по-често се използва от хората. Парите в такъв момент съвсем не са най-важното.

Текстът с проруска пропаганда, предложен за публикация. Името на файла е „Парите обичат тишината”.

Деньги любят тишину