Лидерите на страните от ЕС се събират в четвъртък и петък в Брюксел в пореден опит за спасяване на еврото.
Финансовите пазари и международните партньори на ЕС имат огромни очаквания към срещата, но прогнозите засега са, че тя едва ли ще ги оправдае, защото липсва съгласие за емитирането на еврооблигации, които да преразпределят дълга в еврозоната, както и за данък върху финансовите транзакции.
МВФ и финсовите експерти обаче дават три месеца живот на еврото, ако не се подплати валутата с общо управление.
Повече интеграция и контрол
Европейският съюз е изправен пред нов амбициозен проект - повече интеграция и контрол, както и прехвърляне на правомощия от държавите към Брюксел.
Предложението предвижда създаването на обща хазна, европейски финансов министър и политическо управление.
Редица държави, сред които и България, приемат идеята скептично.
"В момента никой не е готов за това. В края на краищата политическите партии определят своите програми на базата на това, за което са гласували избирателите. В случая Брюксел няма да се явява в 27 страни на избори, за да има приоритет", заяви премиерът Бойко Борисов.
Растеж или дисциплина – това е въпросът
На два противоположни полюса по въпросите за растежа и дисциплината са Германия и страни като Франция, Италия и Испания.
Рим, Париж и Мадрид настояват да се стимулира растежът на икономиката на еврозоната, а дълговете на отделните страни да се подпомагат с общи средства и гаранции.
"Ще настоявам да се вземат бързи решения в помощ на страните, които са най-притиснати от пазарите, а те от своя страна са положили големи усилия да регулират обществените си финанси", заяви френският президент Франсоа Оланд.
Германският канцлер Ангела Меркел обаче отказва Берлин да дава пари за по слабите без контрола на Брюксел.
"Изработихме хубава програма, особено що се отнася до бъдещите инвестиции и създаването на повече работни места. Надявам се да приемем този пакт и да изпратим важен сигнал в допълнение към фискалния пакт. Защото от една страна ни трябват солидни бюджети, а от друга - икономически растеж и трудова заетост", заяви германският канцлер Ангела Меркел.
Няма да се харчат парите на германския данъкоплатец
Едва ли Ангела Меркел ще има куража на Хелмут Кол да постигне обединение на каквато и да е цена. Нейната цел е по-скоро да успокои германския данъкоплатец, че няма да му харчи парите за недисциплинираните страни, като така ще стигне до изборите догодина с шансове за победа.
И все пак се очаква някаква програма за растеж, както обявиха миналата седмица лидерите на 4-те най-големи икономики на Европа.
Гръцкият елит също започна да пести
Президентът на страната Каролос Папуляс пътува до Брюксел с редовен самолет, в икономична класа. Тази проява на пестеливост идва след решението на новите министри да намалят заплатите си с 30%.