Оцелял след опит за самоубийство получи иновативна операция на лицето си. Той не помни как е стигна до това до посегне на живота си. А когато се събужда в болницата, смята, че е попаднал в автомобилна катастрофа, пише Си Ен Ен.

Дерек Пфаф си спомня, че в колежа е бил подложен на голям стрес. Спомня си, че се е прибрал от училище по време на пролетната ваканция през март 2014 г. Но не си спомня нощта, която завинаги променя живота му.

„Не си спомням нищо. Не си спомням да съм взел пистолета, да съм излязъл навън, да съм се застрелял или седмиците след това“, казва мъжът.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Малко след 1:30 ч. баща му забелязва, че шкафът за оръжие на семейството е отворен. Той решава да претърси района около къщата и открива сина си да лежи в снежна преспа до гаража.

Дерек Пфаф е откаран в болница. Когато най-накрая идва в съзнание и е в болничното легло, той си мисли, че е претърпял автомобилна катастрофа.

Огнестрелната рана от опита му за самоубийство сериозно уврежда лицето му. Той губи носа, устните, зъбите и части от челото си, което се отразява на способността му да диша, да дъвче, да преглъща, да се усмихва или да мига.

През следващите години Пфаф претърпява 58 реконструктивни операции на лицето. Те са полезни, но все още му липсва носът, горната и долната челюст, зъбите, клепачите и част от костта на челото. Не може да дъвче и да говори лесно.

„Все още имаше много работа, която трябваше да се свърши, и наистина нямаше нищо повече, което тази болница или съоръжение можеха да направят за него“, казва майка му Лиза Пфаф.

По онова време един лекар ѝ казал: „Единствената възможност за Дерек е трансплантация на лице“.

30-годишният Пфаф вече е един от няколкото десетки души в света, които успешно са получили трансплантация на лице, променяща живота им. Сред тях са Аарон Джеймс, който получи първата в света трансплантация на цяло око и част от лице, и Кейти Стъбълфийлд, която е най-младият човек, получил трансплантация на лице в САЩ.

Клиника „Майо“, където е извършена операцията на Пфаф, извършва първата трансплантация на лице през 2016 г.

„Има няколко пациенти в Съединените щати, на които е направена трансплантация на лице, и над 50 по света, като всеки един от тези пациенти е различен. Няма нараняване, което да е еднакво“, казва д-р Самир Мардини, председател на катедрата по пластична хирургия в клиниката „Майо“, който работи като хирург по лицева реконструкция и лицева реанимация.

Мардини ръководи операцията на Пфаф.

„Когато „разглеждате дефект - структурата, която липсва, функцията, която липсва - те никога не са едни и същи. Така че всяка трансплантация на лице, която се извършва в момента, е иновативна и има нещо уникално в себе си“, обясни той.

„Това е процедура, която дава живот“

Над 50-часовата операция по трансплантация на Пфаф е извършена през февруари в клиниката „Майо“ в Рочестър, Минесота, с участието на екип от поне 80 медицински специалисти.

Екипът отстранява по хирургичен път лицето на донор и след това имплантира донорската тъкан на Пфаф, за да възстанови структурата и функциите на лицето му. Около 8 % от лицето му е реконструирано и заменено с донорска тъкан, казва Мардини.

За да се уверят, че операцията е прецизна и точна, Мардини и колегите му създават виртуален хирургичен план, който включва компютърна томография на лицето на донора и на лицето на Пфаф. След това екипът направил „дигитална“ операция на компютър с помощта на биомедицински инженери, преди да извърши истинската процедура.

Екипът отпечатва на 3D принтер персонализирано ръководство за процедурата, което използва почти като художествени шаблони, за да ги насочва къде да режат и да изпълняват всички аспекти на операцията върху костите на лицето.

И „от решаващо значение за успеха на операцията“ бе картографирането на клоновете на лицевия нерв както на донора, така и на реципиента, казва Мардини.

„Съпоставяме нервите заедно въз основа на функцията, така че когато Дерек мисли за усмивка, да се стимулира нервът за усмивка - неговият собствен роден нерв, който е свързан с нерва на донора, който създава усмивката“, каза Мардини.

Следващата част е мускулите на лицето на Дерек да реагират и да създадат тази усмивка.

„Трябва да видите усмивка на лицето му“, каза Мардини. „И тази част от операцията е наистина успешна.“

"Чудо е той да види себе си“