Либийците гласуваха днес на първите национални избори, които трябва да определят състава на Национален конгрес. Той ще замени Преходния национален съвет, временния управляващ орган, сформиран по време на бунта срещу режима на Муамар Кадафи миналата година. Първоначално вотът беше насрочен за 19 юни, но беше отложен по организационни причини.

Денят премина спокойно в повечето секции, с изключение на източните части на страната. Там избухнаха протести и дори размирици, срещу разпределението на депутатите по райони в новото управление.

Заради проблем със сигурността 101 от общо 1 554 избирателни участъка не отвориха врати, предаде АФП, позовавайки се на ръководителя на Централната избирателна комисия Нури ал-Абара.

За изборите се бяха записали около 2,7 милиона гласоподаватели, което е над 70 процента от имащите право на глас.

Местата в 200-членния Национален конгрес, който ще изпълнява ролята на преходен парламент, ще бъдат разпределени между 120 пряко избрани представители и 80 кандидати от партийни списъци. За пряко избираните места се състезават 2500 кандидати, а за местата въз основа на партийни листи - 1202.

Националният конгрес трябва да определи министър-председател до 30 дни. След това премиерът трябва да състави правителство, което да получи окончателно одобрение от Националния конгрес. Когато това стане, сегашното преходно правителство, включващо предимно технократи, ще предаде властта.

В съответствие с внесена в последния момент от ПНС промяна, конституционното събрание, което ще изготви конституцията на Либия, ще бъде избрано отделно, а не от Националния конгрес, чийто състав ще бъде определен днес.

След приемането на нов избирателен закон либийците ще гласуват отново през юли 2013 г., за да изберат парламент, от който да бъде излъчено ново правителство.

Някои наблюдатели смятат този натоварен график за твърде амбициозен и предричат, че ще има отлагания.

Фаворит на днешния вот са ислямистите, а първите резултати се очкват в началото на другата седмица.