Либия засега не възнамерява да иска западни въздушни удари срещу намиращи се на нейна територия бойци на "Ислямска държава", но би искала ООН да отмени оръжейното си ембарго срещу Триполи, каза постоянният представител на Либия в ООН Ибрахим Дабаши, цитиран от Ройтерс.
Дабаши отхвърли медийните съобщения, в които е цитиран да казва, че резолюция на Съвета за сигурност на ООН за либийско мирно споразумение, която ще бъде гласувана тази нощ, ще създаде възможност за бърза либийска молба за западни въздушни удари в Либия.
"В момента никой не мисли за молба за външна намеса. Искаме сами да се бием срещу ИД", заяви Дабаши. Той отбеляза, че Либия може евентуално да поиска в бъдеще въздушна подкрепа от западни страни в борбата си срещу „Ислямска дфържава”, но добави, че засега това не се обсъжда.
Чуждите страни имат нужда от официална молба от Либия или от мандат на Съвета за сигурност, за да се намесят с военни средства в северноафриканската страна, отбелязва Ройтерс.
Лавров прие непризнатия либийски премиер
Халифа ал Гуейл, лидерът на непризнатото от международната общност правителство на Либия, се е срещнал вчера в Москва с руския външен министър Сергей Лавров. Двамата са обсъдили военната и политическа ситуация в Либия, предаде днес Франс прес, позовавайки се на официални източници.
Това е срещата на най-високо равнище, която Халифа ал Гуейл е провел от месец март, когато встъпи в длъжност.
Според изявлението, публикувано днес от правителството в Триполи, той се е срещнал с руския външен министър, "за да обсъдят ситуацията в Либия и някои поводи за безпокойство на двете страни в различни сфери на икономиката и търговията".
Ал Гуейл е представил пред Лавров развитието на политическата обстановка в Либия, включително подписването в Мароко под егидата на ООН на мирно споразумение за Либия, което беше отхвърлено от правителството в Триполи.
Лавров е благодарил на Либия за нейния принос в освобождаването на няколко руски моряци, арестувани в Триполи през септември. Той е подчертал, че трябва да бъдат освободени още трима руснаци, които все още са задържани в либийската столица.
В комюникето на руското министерство не се посочва кога са били освободени руските моряци, нито броят им, отбелязва АФП.
След падането на режима на Муамар Кадафи през 2011 г. Либия бе обхваната от хаос заради борбата между различни групировки. В страната има два парламента и две правителства. Международно признатото правителство се намира в Тобрук.