Летата в Европа ще стават все по-горещи, а рекордната жега от лятото на 2003 година до 40-те години на този век ще стане обичайна. Това показва изследване на британската метеорологична служба.
Основавайки се на настоящите климатични изчисления, експертите предупреждават, че ако не бъде постигнато намаляване на количеството водороден диоксид, който се изхвърля в атмосферата в резултат на горенето на горива, летата, подобни на онова от 2003 г., ще бъдат смятани за относително хладни в сравнение с новия климат, който ще се установи към края на века.
Периодът на екстремни горещини на територията на Европа през юли и август 2003 г. се смята за най-горещия от последните 500 години, а Великобритания отчете абсолютен температурен рекорд.
Смята се, че 15 000 души са загинали в резултат на горещата вълна във Франция, а близо 10 000 в Италия, Португалия, Германия и Холандия. През 2004 г. учените заключиха, че горещините през лятото на предходната година вероятно са резултат на глобалното затопляне, причинено от дейността на човека.
Междувременно, Москва се радва на рекордно топъл март. Температурите в руската столица счупиха рекордите за осми път през този месец.
Московчани се радват на най-слънчевия и топъл март от 130 години насам. Във вторник жителите и гостите на руската столица се насладиха на необичайните 16 градуса по Целзий. Така беше надминат предишния рекорд за същия ден от 2008 година, когато беше отчетена температура от 14.3 градуса.
Абсолютният рекорд беше поставен на 24 март, когато температурите достигнаха 18.8 градуса. Според синоптиците обаче топлото време няма да продължи дълго.