Без решение е приключила подготвителната среща преди форума, посветен на кризата в Сирия, който ще се проведе на международно ниво в Женева.
"Експерти не успяха да съгласуват проект за заключителен документ", съобщи руският заместник-министър на външните работи Генадий Гатилов след заседанието.
"Проблемът е в системния подход. Западните ни партньори искат сами да определят изхода от политическия процес в Сирия, макар че това е работа на самите сирийци и именно те трябва да го направят", заяви Гатилов.
Иранският посланик в ООН заяви по-рано, че Техеран може да приложи влиянието си в региона за уреждане на сирийската криза.
Пред чуждестранни журналисти в Ню Йорк Мохамед Хазаи за пореден път изрази съжаление, че Иран не е допуснат до срещата в Женева и упрекна западните страни, особено САЩ, че не взимат предвид авторитета и мощта на Иран в региона. По думите му Иран би могъл да бъде "застъпник от тежка категория, действащ в полза на мира в региона".
Международният посредник Кофи Анан и генералният секретар на ООН Бан Ки-мун искаха Иран - съюзник на Башар ал Асад, да участва, но американците и европейците се противопоставиха, а Русия отказа присъствието на Саудитска Арабия поради подкрепата й за сирийската опозиция.
Според дипломати от ООН, на Кофи Анан все пак е възложено да информира иранците за резултатите от конференцията и да ги ангажира в търсенето на решение в Сирия.
Това по думите на иранския постоянен представител показва до каква степен иранците могат да бъдат полезни в сирийския проблем.
"Америка и Европа са пропуснали ценен шанс за уреждане на проблема", заяви Хазаи, напомняйки, че Техеран настоятелно е препоръчал на сирийското правителство да извърши действителни реформи.
"Амнести интернешънъл" призова международните лидери, участващи в днешната конференция, да не жертват човешките права заради политическото решение на кризата. Правозащитната организация настоя участниците да не подкрепят политика, разрешаваща, като елемент от какъвто и да било мирен план, амнистия или друга подобна мярка, за престъпленията, попадащи под ударите на международното право.
Прекратяването на убийствата трябва да бъде приоритет за всички, но би било крайно осъдително, ако международната общност се изкуши да предложи имунитет на виновниците за престъпления срещу човечеството или военни престъпления, заявяват от "Амнесит".