Край на либералния бастион? Рекордна престъпност доведе до нови закони в Швеция, определяни като крайни

Само миналата година 55 души бяха застреляни в 363 отделни стрелби в страна с население от едва 10 милиона души

Снимка: Ройтерс
Публикувано в  18:29 ч. 13.11.2024 г.

Разтърсена от вълна от гангстерско насилие, Швеция бърза да пренапише законите, отдавна смятани за отличителен белег на нейното отворено общество, но критиците се опасяват, че отива твърде далеч, твърде бързо и застрашава върховенството на закона, съобщава "Ройтерс".

Отдавна една от най-либералните държави в Европа, с една от най-щедрите системи за социално подпомагане на континента, разработена в продължение на поколения политическо господство от лявоцентристките социалдемократи, Швеция е изправена пред историческо политическо пренасочване пред лицето на нарастващата групова престъпност.

За по-малко от две десетилетия страната премина от едно от най-ниските нива на насилие с оръжие в Европа до най-високото си ниво досега. Само миналата година 55 души бяха застреляни в 363 отделни стрелби в страна с население от едва 10 милиона души, което е най-смъртоносната стрелба на глава от населението в Европа.

През 2022 г. социалдемократите бяха загубиха властта след избори и заменени от дясно правителство, което управлява с подкрепата на антиимиграционните Шведски демократи, които провеждаха кампания с обещания да започнат война срещу бандите и да намалят допълнително имиграцията.

Новото правителство прие или предложи мерки, включително анонимност за някои свидетели на съда, засилено електронно наблюдение, много по-строги присъди и така наречените безопасни зони, където полицията може да претърсва хора без подозрение за престъпление. В него се казва, че просто се сблъсква с реалността, която е била твърде дълго игнорирана от предишни администрации.

„Няма съмнение, че променяме някои балансови точки в нашата система, защото това е, което реалността изисква от нас“, каза министърът на правосъдието Гунар Стромер пред Ройтерс.

„Но в същото време го правим по добре обмислен начин и в съответствие с върховенството на закона“, каза той и добави, че всички внесени законопроекти са съвместими с конституцията и Европейската конвенция за правата на човека.

Организации за граждански права, опозиционни партии и съдебни наблюдатели предупреждават за прекомерни действия.

„Дори ако всяко отделно предложение може да е оправдано, цялото е много обезпокоително“, каза Джон Стауфър, изпълняващ длъжността изпълнителен директор на базираната в Стокхолм правозащитна организация Civil Rights Defenders, описвайки промените като „най-голямата промяна в наказателното право, която сме правили“. видяно, може би в съвремието“.

"Има невероятно големи последици за правата, както и за доверието в обществото, доверието в правителството. Когато то е отслабено, демократичното общество е отслабено", каза той. "Зачитането на правата се влошава, а върховенството на закона също е застрашено и отслабено."

Спорни предложения

В опит да накара повече хора да свидетелстват срещу членове на банди, правителството през октомври предложи законопроект, позволяващ използването на анонимни свидетели от януари следващата година, въпреки критиките, че това подкопава традиционната правна практика за справедливи процеси. Подобни закони вече съществуват в Дания и Норвегия.

Съветът по законодателството, правителствена агенция, която разглежда проектозаконите и определя дали те са съвместими с конституцията, каза, че ползите "изглеждат много ограничени" и промяната може да доведе до това съдилищата да бъдат изправени пред по-слаба основа за решения. Правителството защитава предложението.

„Бандите заплашват и заглушават свидетелите“, каза Стромър, министърът на правосъдието, добавяйки, че това възпрепятства разследванията и води до прекратени съдебни дела. — Трябва да променим това.

Правителството също засили електронното наблюдение, позволявайки на полицията да подслушва хора без подозрение за конкретно престъпление.

Гудрун Нордборг, говорител на политиката за престъпността на опозиционната лява партия, каза, че макар някои реформи, като по-строги присъди за някои престъпления, да са оправдани, правителствената политика е обезпокоителна като цяло.

„Те си играят с демокрацията и не зачитат справедливия процес“, каза тя. „Дълго време сме изградили принципи, които трябва да се спазват, като правата на човека, конституцията и това, че държавата не трябва да има твърде много права спрямо собствените си граждани. И тук сега сме на нестабилна позиция.“

На полицията са дадени правомощия да спират и претърсват хора в така наречените безопасни зони без съмнение за престъпление. Полицията казва, че такава мярка е необходима за охлаждане на райони след престъпления като стрелба. Критиците, включително Amnesty International, твърдят, че това ще доведе до расово профилиране.

„Хората вече са маргинализирани в бедните райони. Не е необходимо да ги стигматизираме допълнително“, каза Надим Газале, който е работил като полицейски служител в продължение на 17 години, преди да стане организатор на общността в Борас, в западна Швеция. „Това може да навреди на доверието в полицията и се страхувам, че ще причини повече вреда, отколкото полза.“

Стромер каза, че голяма част от критиките са били преумерени и че Швеция е въвела само мерки, които в по-голямата си част са били тествани другаде, като например в Дания.

„Твърдото ми убеждение е, че в светлината на реалността, която смятам, че огромното мнозинство от хората са съгласни, е необходимо да напреднем със сила в позициите си на няколко фронта едновременно“, каза той.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase 

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK