Военните заплахи са неприемливи, заяви президентът на Косово Хашим Тачи, след като сръбският му колега Томислав Николич заяви вчера, че е готов да изпрати армия в Косово.

Причината за последното напрежение между двете страни е пропаганден сръбски влак. Той беше изпратен да изпълни първия за последните 18 години курс от Белград директно за град Косовска Митровица в Косово. В събота вечерта обаче беше спрян на сръбска територия преди границата по нареждане на сръбския премиер Александър Вучич заради твърдения, че етнически албанци от Косово са опитали да минират железопътната линия. Косовската полиция отхвърли остро обвиненията и заяви, че е проверила релсите, без да открие експлозиви. Прищина определи опита за установяване на директната железопътна връзка като агресивно нарушение на косовския суверенитет.

Сърбия не признава независимостта на Косово и не поиска разрешение за преминаването на влака. Той е боядисан в цветовете на сръбското знаме, на него има надпис „Косово е Сърбия“ на 20 езика, а отвътре е украсен с изображения от сръбски църкви, манастири и средновековни градове.

Николич обвини вчера лидерите на Косово, че „искат война“, предупреди, че ще защитава „всяка педя от своята територия“, включително бившата си област и заяви, че е готов да изпрати въоръжените си сили в Косово, ако сръбското население в областта бъде застрашено.

В съобщение във „Фейсбук“ днес Тачи изрази задоволство от факта, че косовските власти са избегнали политическо напрежение и са запазили сигурността в региона като са спрели незаконен и пропаганден влак да влезе в Косово.

Държавният глава отбелязва, че за съжаление Белград продължава с неприемливата кампания на постоянни провокации.

Това се случва в момент, в който Косово е заинтересовано от нормализиране на отношенията (със Сърбия), коментира още Тачи.

Същевременно вчера в северната част на Косовска Митровица се състоя протест на косовски сърби, на който бе заявено, че официален Белград няма да позволи насилие над сърбите в Косово и бе поискано да бъде уважавано правото на свобода на движение. Заявено бе, че забраната на влизането на влака е един от опитите на Прищина да дестабилизира Северно Косово.

Напрежението между Сърбия и Косово се повиши в началото на годината и след като във Франция бе арестуван бившият косовски премиер Рамуш Харадинай по сръбска заповед за арест. Сърбия иска да съди Харадинай за военни престъпления срещу цивилни сърби по време на косовския конфликт от 1998 – 1999 г.