В Косово се провеждат предсрочни парламентарни избори. Това се случва за пръв път след обявяването на независимостта на страната през февруари 2008 г.

Изборите ще се проведат на цялата територия, включително и в четирите общини с преобладаващо сръбско население. И четирите общини се намират в северната част на Косово. Право на глас имат 1 782 454 избиратели. В сравнение с 2011 г. общият брой на имащите право на глас се е увеличил с близо 40 000 души.

За 120-местния парламент се състезават 30 политически формации, сред които и 5 на етническите сърби. За да имат свои представители, политическите партии трябва да получат минимум 5 на сто подкрепа, а коалициите - 7 на сто от общия брой на гласувалите. Етническите малцинства автоматично получават 20 депутатски места. 10 от тях са определени за сърбите, а останалите 10 за другите малцинства.

Политическата кампания за изборите премина под сянката на тежката икономическа ситуация в страната с инфлация от 35% и безработица сред младежта от 55%. Почти половината от населението на Косово от 1,8 милиона души се смятат за бедни, а 12% живеят в изключително голяма нищета.

Изборите ще бъдат тест за премиера Хашим Тачи, бивш лидер на Армията за освобождение на Косово. Тачи насрочи предсрочни избори, които първоначално бяха планирани за ноември, след като сръбските членове на парламента блокираха вота за създаването на национална армия.

Проучванията на общественото мнение сочат, че Демократическата партия на Косово на Хашим Тачи вероятно отново ще спечели изборите. Най-силен съперник на Тачи за поста премиер е лидерът на опозиционния Демократичен съюз на Косово Иса Мустафа.

До днес независимостта на бившата сръбска провинция е призната от над 100 държави, включително България.