Пещерни рисунки на риби, елени и други едри рогати животни, правени от ловците събирачи през Ледниковия период преди 20 000 г., са открити в цяла Европа.
Във времето винаги е оставала една енигматичност какво точно са искали представителите на този период да кажат с тях.
Лондонски консерватор на мебели стига до изключително важно откритие, което дава отговор.
Бен Бейкън анализира 20 000-годишните рисунки и стига до извода, че те представляват лунен календар, предаде Би Би Си.
Експерти приемат тезата му и по-късно заедно с него доказат, че ранните европейци наистина са си „водели бележки“ за репродуктивните цикли на животните.
Археолозите до този момент нямали отговор за значението на точките и други знаци върху рисунките. Бейкън решил да ги декодира.
Той прекарал много часове в интернет и в Британската библиотека, търсейки снимки на пещерни рисунки. Така събрал възможно най-много изображения и започнал да търси повтарящи се модели.
Мъжът изследвал знака „Y“, който забелязал на някои картини. Според него той е символ за „раждане“, тъй като показва една линия, израстваща от друга.
В анализите си Бейкън привлякъл приятели и старши академици. Те го окуражили да продължи с разследванията си, въпреки че бил човек извън сферата.
Така британецът започнал да си сътрудничи с екип, включващ двама професори от университета в Дърам и един от университетския колеж в Лондон.
Те разглеждали циклите на раждане при сходни съвременни животни и установили, че знаците върху върху пещерните изображение съответстват на лунния месец и на сезоните, в които животните се чифтосват. Хората от ледниковия период събирали „сложна“ информация за поведението на видове, която била от решаващо значение за тяхното оцеляване.
Изводите на екипа се приемат от експертите и са публикувани в Cambridge Archeological Journal.
Професор Пол Петит от университета в Дърам казва, че е щастлив, защото е приел сериозно разсъжденията на Бен Бейкън, когато се е свързал с него.
Тези отбелязвания свидетелстват и за присъствието на някакъв вид писменост – 14 000 години по-рано отколкото се смяташе досега, казват учените, цитирани от „Индипендънт“.
„Резултатите показват, че ловците събирачи от ледниковата епоха са били първите, които са използвали системен календар и знаци, за да записват информация за големи екологични събития“, коментира Петит.
„Хората, които са оставили наследство от грандиозно изкуство в пещерите на Франция и Испания, са ни завещали и начина, по който са отчитали времето - нещо напълно характерно за човешкия вид“, казва още той.
„Тези хора, от които ни делят десетки хилядолетия, всъщност са много близки до нас“, допълва Бен Бейкън.
Изследователите обясняват още, че тъй като знаците, открити в повече от 600 изображения по стените на пещери и обекти в цяла Европа, записват по-скоро цифрова информация и представя календар, а не реч, те не могат да бъдат безкомпромисно определяни като "писменост" - в смисъла на пиктографските и клинописните системи, появили се в Шумер около 3400 г. пр. н. е.
Екипът определя новите открития като „прото-писмена система“ – предшестваща други, за които се знае, че са се появили през периода на неолита.