Киев ще получи допълнителна финансова помощ за възстановяване - около това се обединяват участниците в международната конференция за Украйна в Берлин.
Енергийната структура, противовъздушната отбрана и европейската перспектива на Украйна бяха основните теми в първия ден от форума в германската столица.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви европейска финансова помощ в размер на 1,5 млрд. лева.
Тя изрази позиция и за започването на преговорите за присъединяване на Украйна към ЕС още този месец.
В Берлин украинският президент е с няколко задачи - да търси подкрепа за възстановяване на поразената от руските удари енергийна инфраструктура, още възможности за защита и да съгласува позиции преди срещата на върха за мир в Швейцария в края на тази седмица.
Руските ракети и дронове вече са унищожили 9 гигавата мощности. Докато пиковото потребление на енергия тази зима беше 18 гигавата, т.е. половината вече ги няма“, каза Володимир Зеленски.
Той заяви, че страната му се нуждае от още поне 7 системи „Пейтриът“ и поиска помощ за енергийната инфраструктура.
Енергетиката е една от областите, в които България може да помогне чрез продажбата на старото оборудване на АЕЦ „Белене“ и износ на ток през зимните месеци.
„Друг аспект на помощта може да бъде изграждането на пътища, където може да се включи Министерството на регионалното развитие и български строителни фирми, възстановяване на жилищен фонд, в зелената енергия“, уточни служебният премиер Димитър Главчев.
„Ние обсъждаме възможността да дарим оборудване, което се намира в енергийните дружества в рамките на Българския енергиен холдинг, дарение, което ще бъде на стойност над 1 млн. лева“, допълни служебният енергиен министър Владимир Малинов.
В Бундестага украинският президент Зеленски произнесе емоционална реч, която беше бурно аплодирана от мнозинството депутати и бойкотирана от представителите на крайнодясната "Алтернатива за Германия" и една от новите леви фракции.