В пролетното слънце на Хамбург, 200 000-тонни товарни кораби с дължина почти четвърт миля, натоварени с контейнери със същото тегло, са акостирали на кея по река Елба. Кранове бавно разтоварват металните кутии, пълни с всичко - от суровини до храна и електроника, а в някои случаи и кокаин, започва материала си "Гардиън".
Между 2018 и 2023 г. конфискациите на кокаин са се увеличили със 750%, което определя Германия като друг основен европейски център във все по-разрастващата се световна търговия. Но притокът не само засилва пристрастяването, но и подхранва корупцията в страна, възприемана като една от най-малко корумпираните в света.
„Виждаме проникване в пристанищната инфраструктура в Хамбург, подкупване на полицаи в замяна на информация и наскоро държавен прокурор, чакащ съдебен процес за [предполагаемо] изтичане на информация към мрежа за трафик на кокаин“, каза Даниел Бромбахер, който ръководи европейското бюро на Глобалната инициатива срещу транснационалната организирана престъпност.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
През 2021 г. полицията обяви най-голямата конфискация на кокаин в Европа на пристанището: 16 тона високочист прах, скрит в 1700 кутии от мазилка за стени, изпратени от Парагвай до Хамбург. Водещият прокурор по това дело беше в съда миналата седмица, обвинен, че е бил на заплата от същата банда, която е трябвало да преследва.
Мъжът, на име Яшар Г., е обвинен в изтичане на подробности от разследването на бандата и предупреждаване на заподозрени за предстоящия им арест в замяна на 5000 евро (4250 британски лири) на месец. Той беше арестуван през октомври от полицията, следяща криптираните комуникации на бандата – когато полицията нахлу в мрежата малко след изземването в Хамбург, ключови цели вече бяха избягали в Дубай. Яшар Г. е обвинен и в изтичане на чувствителна информация към други наркобанди. Той отрича всички обвинения срещу него.
Производството на кокаин в Колумбия и потреблението му в Западна Европа достигат рекордни нива. Същото важи и за парите, печелени от европейските организирани престъпни мрежи, разпространяващи продукт, чиято стойност е по-висока от тази на платината. Килограм кокаин струва 2000 долара в Колумбия, но веднъж попаднал в Европа, стойността му се увеличава рязко до средно 40 000 долара. Печалбите от тази огромна надценка не се харчат само за луксозни автомобили и вили, но се използват и за подготвяне на пътя за следващата пратка, докато гангстерският пълзящ октопод заравя пипалата си в други страни, включително Холандия, Белгия, Швеция и Германия.
Хамбург, третото по големина пристанище в Европейския съюз, е едно от най-целевите пристанища на наркобандите, според Европол. Вътрешни лица, известни като „hafeninnentäter“ (включително докери и корабни работници, охранители и шофьори на камиони), преместват наркотиците незабелязано. Двама пристанищни работници в Хамбург бяха осъдени на затвор този месец за това, че са помогнали за транспортирането на 480 кг кокаин от Еквадор и са позволили физическо нападение срещу колега, който е заплашил осъществяването на заговора.
Полицията стартира публична кампания, за да помогне на пристанищните работници да отблъскват наркобанди, които се опитват да ги вербуват или изнудват, но пристанищните охранителни сили на Хамбург се чувстват толкова застрашени, че миналата година поискаха картечни пистолети. При един от инцидентите белгийската полиция е предупредила пристанищната полиция на Хамбург, че въоръжена френска наркобанда планира акция за възстановяване на конфискуван кокаин.
Междувременно печалбите от кокаин се изливат по улиците на Хамбург. „Карл“, бивш пазач в квартала с червените фенери на града, каза, че парите от кокаин стават все по-видими през последните пет години. „Всеки уикенд виждате все повече млади мъже във Ферарита, Ламборгини и SUV-ове за 150 000 евро“, каза той. „Това не са пари, спечелени от проституция, измами или канабис. Това са пари от кокаин.“
Серия от случаи в Германия също така подчертаха предполагаемата корупция в полицейските редици: служител в югозападната провинция Баден-Вюртемберг, арестуван този месец по подозрение, че е на щат от италианската мафия Ндрангета, висш полицай в Хановер, заподозрян във вземане на подкупи от мрежа за трафик на наркотици, арестуван през януари, служител от отдел за борба с наркотиците, арестуван близо до Франкфурт през ноември по обвинения в „помагане и подстрекателство“ на наркодилъри, и полицай, арестуван в Бон през август, обвинен в предаване на класифицирана информация на членове на холандско-мароканската мафия, големи играчи в европейската търговия с наркотици.
„Кокаиновият бум, на който станахме свидетели в Германия и ЕС през последното десетилетие, доведе до безпрецедентен приток на пари в организираната престъпност“, каза Бромбахер. „Организираните престъпни групи никога не са разполагали с толкова много рисков капитал, а също и никога преди не са имали толкова силен стимул да инвестират в подкупи, за да гарантират, че бизнесът продължава да се развива.“
Пристанищната администрация на Хамбург заяви, че проблемите, свързани със сигурността на пристанището, се разглеждат от полицията в Хамбург. В изявление говорител на полицията заяви: „Международни организирани престъпни групи често набират служители на пристанищната индустрия, за да подкрепят контрабандата на кокаин от Южна Америка в Германия и Европа през пристанището на Хамбург. Тези така наречени „вътрешни пристанищни нарушители“ играят особено ключова роля в този вид незаконен внос на наркотици.“
Говорителят заяви, че полицията, заедно с митниците, пристанищните власти и частния сектор, „полагат значителни усилия за борба с този проблем“. Те добавиха: „Досега в Хамбург не са доказани случаи на подкупени полицаи в този контекст.“
Експерти по организираната престъпност предупреждават, че истинската природа на корупцията, породена от мрежите за трафик на наркотици, остава скрита.
„За Германия е много трудно да признае проблема си с организираната престъпност и до днес до голяма степен го отрича. Внезапният приток на кокаин едва сега започна да прави проблема видим“, каза Зора Хаузер, криминолог от университета в Кеймбридж, чиято книга „Разширяване на мафията“ за възхода на Ндрангета в Германия беше публикувана този месец. „Това е перфектната буря: комбинация от фрагментирана полицейска дейност, политическо пренебрежение, слабо законодателство, особено по отношение на прането на пари, и прекомерна защита на данните превърнаха Германия в рай за престъпни операции.“
Кокаинът е жизнената сила на организираната престъпност. Но властите са безнадеждно надиграни. Въпреки цялата работа на правоохранителните органи в борбата с търговията с кокаин в Европа, предлагането е в изобилие и, за разлика от повечето продукти, цената е приблизително същата като преди 10 години. Когато холандците похарчиха 524 милиона евро за повишаване на сигурността на пристанищата в отговор на вълна от гангстерски екзекуции, свързани с търговията с кокаин, бандите просто се преместиха към пристанища във Франция, Испания, Португалия, Скандинавия и Балтийските страни.
Конфискациите на кокаин в Хамбург са намалели през 2024 г., но наркотикът все още пристига в изобилие: с малки лодки до по-малки северногермански пристанища или чрез „контрабанда чрез паразити“, при която кокаинът се прикрепя към външната страна на корпусите на товарни кораби и се изважда от водолази в пристанището.
Но залавянето на самите гангстери не е достатъчно, предупреждават криминолозите, а търсенето на корупция трябва да се задълбочи.
„Трафикът на кокаин и свързаното с него пране на пари в Германия могат да функционират в голям мащаб само чрез корупция на публични длъжностни лица и други посредници. Но фокусът на разследващите е само върху извършителите в рамките на престъпните мрежи“, каза Робин Хофман, специалист по организирана престъпност в университета в Маастрихт. Вместо това, според Хофман, както е направено в Холандия, търсенето на проникване на пари от кокаин трябва да се разшири допълнително, „до посредниците, адвокатите, местните политици и финансовите съветници, които улесняват организираната престъпност и печелят от нея“.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK