„Албанската мафия ми се обаждаше и казваше: „Искаме да изпратим 500 кг наркотици“. Ако не се съгласиш, те убиват", споделя Сезар (не е истинското му име), който е член на Latin Kings, престъпна наркобанда в Еквадор. Той е вербуван от корумпиран полицейски служител от отдела за борба с наркотиците да работи за албанската мафия - една от най-продуктивните мрежи за трафик на кокаин в Европа.
През последните години албанската мафия разширява присъствието си в Еквадор, привлечена от ключови маршрути за трафик през страната, и сега контролира голяма част от кокаиновия поток от Южна Америка към Европа, пише BBC в материал, цитиран от БГНЕС.
Въпреки че Еквадор не произвежда този наркотик, 70% от световния кокаин преминава през неговите пристанища, казва еквадорският президент Даниел Нобоа. Той се внася контрабандно в страната от съседните Колумбия и Перу - двата най-големи производителя на кокаин в света. Полицията твърди, че през миналата година е конфискувала рекордно количество наркотици, по-голямата част от които са кокаин, а това показва, че общият износ се увеличава.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Последиците са смъртоносни: През януари 2025 г. са извършени 781 убийства, което го прави най-смъртоносният месец през последните години. Много от тях са свързани с незаконната търговия с наркотици.
"Би Би Си" разследва веригата за доставки, за да разбере защо тази криза се задълбочава - и как нарастващото потребление на кокаин в Европа я подхранва.
Сезар, на 36 години, започва да работи с картелите, когато е едва на 14, като един от факторите за това са липсващите възможности за работа.
„Албанците имаха нужда от човек, който да решава проблеми“, обяснява той. „Познавах пазачи на пристанищата, шофьори, надзорниците на камерите за видеонаблюдение.“
Сезар ги подкупва, за да му помогнат да вкара наркотици в еквадорските пристанища или да си затворят очите - а понякога и камерата.
След като кокаинът пристигне в Еквадор от Колумбия или Перу, той се укрива в складове, докато албанските му работодатели не научат за контейнер, който ще напусне някое от пристанищата на път за Европа.
Бандите използват три основни метода за контрабанда на кокаин в пратките: скриване на наркотици в товара, преди той да достигне пристанището, разбиване на контейнери в пристанището или прикрепване на наркотици към кораби в морето.
Понякога Сезар получава до 3 000 долара за свършената работа, но стимулът не е само в парите: „Ако не свършиш работа, която албанците искат, ще те убият“.
Сезар изпитва известно съжаление за ролята си в търговията с наркотици, особено за това, което нарича „странични жертви“. Той обаче счита, че вината е на държавите - потребители в Европа. „Ако потреблението продължава да расте, ще расте и трафикът. Ще бъде неудържим“, предупреждава той.
Обикновените работници, а не само членовете на банди, попадат в тази верига на доставки.
Хуан (не е истинското му име) е шофьор на камион. Един ден той взел пратка риба тон, за да я закара до пристанището. Казва, че нещо му се сторило нередно.
„Първият сигнал за тревога беше, когато отидохме в склада и в него беше само товара, нищо друго. Беше склад под наем, без име на фирма“, спомня си той. „Два месеца по-късно видях по новините, че в Амстердам са конфискувани контейнери, пълни с наркотици. Така и не разбрахме.“
Увеличеният износ на банани
Европейските банди са привлечени от Еквадор заради местоположението му, но и заради законния износ, който осигурява удобен начин за укриване на незаконни товари.
„Износът на банани съставлява 66% от контейнерите, които напускат Еквадор, а 29,81% отиват в Европейския съюз, където потреблението на наркотици нараства“, обяснява представителят на банановата индустрия Хосе Антонио Идалго.
Някои банди дори са създали фалшиви компании за внос или износ на плодове в Европа и Еквадор като прикритие за незаконни дейности.
„Тези европейски трафиканти се представят за бизнесмени“, казва „Хосе“ (не е истинското му име), прокурор, който се занимава с организирани престъпни групи. Той говори само под условие за анонимност поради заплахите, които е получил.
Един от известните примери е Дритан Гжика, обвинен, че е един от най-могъщите лидери на албанската мафия в Еквадор.
Прокурорите твърдят, че той е имал дялове в компании за износ на плодове в Еквадор и в компании за внос в Европа, които използвал за трафик на кокаин. Мафиотът продължава да се укрива, но много от неговите съучастници бяха осъдени след многонационална полицейска операция.
Адвокат Моника Лусарага е защитавала един от неговите съдружници и се съгласява да говори откровено за познанията си относно функционирането на тези мрежи.
„В онези години износът на банани за Албания процъфтява“, казва тя, като изглежда разочарована, че властите не са си дали сметка по-рано, че престъпните групи използват това като прикритие: „Цялата икономика тук е в застой. И все пак една от стоките, чийто износ се е увеличил, са бананите. Така че две плюс две е равно на четири.“
От килограми към тонове
На еквадорските пристанища полицията и въоръжените сили се опитват да контролират ситуацията.
Лодки патрулират във водите, полицията сканира контейнери с банани за тухли кокаин - дори водолази на полицията търсят наркотици, скрити под плавателните съдове.
Всички са тежко въоръжени, дори тези, които просто охраняват кашоните с банани, преди да бъдат натоварени в контейнери. Това е така, защото ако при претърсването бъдат открити наркотици, е много вероятно да бъде замесен корумпиран служител на пристанището и това може да предизвика насилие.
Въпреки тези усилия полицията твърди, че количеството кокаин, което успешно се изнася от Еквадор, е достигнало рекордно високи стойности. За това са виновни нарастващото търсене и икономическите фактори.
Според еквадорското министерство на вътрешните работи през миналата година са конфискувани близо 300 тона наркотици - нов рекорд.
Майор Кристиан Козар Куева от Националната полиция разяснява, че „през последните години се наблюдава около 30% увеличение на конфискуваните количества, които трябвало да достигнат Европа“.
Това увеличение на пратките с кокаин увеличава опасността за участниците във веригата за доставки.
Шофьорът на камион „Хуан“ казва, че увеличаването на „замърсяването на контейнерите“ го прави по-уязвим.
Той подчертава, че предишния ден служителите са конфискували контейнер с два тона наркотици: „Преди това бяха килограми, а сега говорим за тонове“.
„Ако не замърсяваш контейнерите, имаш две възможности: да напуснеш работа или да умреш“.
Икономиката, засегната от Ковид пандемията, прави все повече еквадорци уязвими за вербуване от бандите.
Държавата, която беше финансово затруднена след пандемията, силите за сигурност, които имат по-малко опит в борбата с организираната престъпност, както и либералните визови правила в миналато улесниха присъствието на европейските банди в страната след 2020 г.
Моника Лусарага отбелязва, че 2021 г. е годината, в която „проникването на албанската мафия е започнало“. Този период съвпада с „наплива“ на албански граждани и с рязкото увеличаване на износа на банани, включително за Албания.
„Това е доходоносен бизнес, който вреди на Еквадор и облагодетелства престъпни организации. Как можем да приемем икономика, изградена върху страданието?“, пита Лусагара.
Послание към Европа
Гневът към чуждестранните картели не е изненадващ, като се има предвид техният принос за нарастващото насилие в Еквадор. Някои трафиканти и тези, които се борят с тях, са съгласни с едно нещо: търговията се подхранва от потребителите, особено в Европа, САЩ и Австралия.
Данните на ООН показват, че потреблението на кокаин в световен мащаб е достигнало рекордни нива. Проучванията доказват, че Обединеното кралство е на второ място в света по употреба на кокаин.
Националната агенция за борба с престъпността на Обединеното кралство (NCA) изчислява, че страната консумира около 117 тона кокаин годишно и е най-големият пазар в Европа. Потреблението продължава да расте.
Анализът на отпадъчните води на Министерството на вътрешните работи на Обединеното кралство показва, че потреблението на кокаин се е увеличило със 7% от 2023 г. до 2024 г. При операциите на NCA са иззети около 232 тона кокаин през 2024 г. в сравнение със 194 тона през 2023 г.
Заместник-директорът на NCA по въпросите на конрол на заплахите Чарлз Йейтс казва, че това превръща Обединеното кралство в „предпочитана страна“ за организираните престъпни групи, които се възползват от високото търсене.
По негови оценки пазарът на кокаин в страната възлиза на около 11 млрд. паунда (14,2 млрд. долара), а престъпните групировки печелят около 4 млрд. паунда годишно само на Острова.
Тези, които се борят с тези банди в Еквадор, като прокурор Хосе, смятат, че това зависи от „страните, чиито граждани са потребители, за да упражняват по-голям контрол“ върху хората, които финансират търговията.
Пътят до момента, в който един човек се забавлява, включва 20 убийства
Според Идалго това са износителите на банани, които понасят репутационни и икономически щети. За Лусарага това са „деца и юноши, които са използвани от престъпни групировки“. „В Европа има граждани, които са готови да платят големи суми пари, за да получат наркотиците, които консумират. Наркотици, които в крайна сметка струват живота на еквадорските граждани“, категорична е тя.
NCA подчертава, че освен тези „катастрофални“ последици за общностите по веригата на доставки, употребата на кокаин води до допълнителни жертви сред употребяващите поради сърдечносъдови и психологически въздействия. Смъртните случаи, свързани с употребата на кокаин в Обединеното кралство, са се увеличили с 30% през 2023 г. в сравнение с 2022 г., достигайки 1118.
NCA също така предупреждава, че наркотикът изостря домашното насилие. Агенцията е категорична, че усилията на правоприлагащите органи да се справят с предлагането не са достатъчни: „Действията по отношение на предлагането сами по себе си никога няма да бъдат отговорът. Това, което е наистина важно, е да се промени търсенето.“
Това е посланието на Еквадор и към Европа - от членовете на наркобанди до президента на страната.
Държавният глава Даниел Нобоа, който се бори за втори мандат на втория тур на президентските избори на 13 април, превърна борбата с престъпните банди в един от основните си приоритети и изпрати армията в борбата с насилието, свързано с бандите.
„Веригата, която завършва със „забава във Великобритания“, включва много насилие. Пътят до момента, в който един човек се забавлява, включва 20 убийства“, заяви той пред "Би Би Си".
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK