Ако посетите профила му в „Истаграм“, със сигурност ще си помислите, че сте попаднали на някой от многобройните акаунти на фитнес инфлуенсъри. Това не е трудно предвид многобройни негови снимки, на които демонстрира добре оформените си бицепси и плочки на корема на фона на екзотични пейзажи и интериори.
Наистина той е убеден вегетарианец и въздържател, отделя изключително голямо внимание на воденето на здравословен живот, но не това e нещото, което го прави популярен по света и което привлича стотици хиляди негови последователи в социалните мрежи.
View this post on Instagram
Човекът зад този профил носи прозвището „руският Зукърбърг“ и според класацията на „Форбс“ за глобалните милиардери през 2022 г. е един от най-влиятелните технологични предприемачи в света, а състоянието му възлиза на 15,1 милиарда щатски долара, с което изпреварва по богатство доста от своите известни сънародници олигарси.
37-годишният Павел Дуров е известен и с това, че е един от малкото руснаци, които не само са се противопоставили на президента Владимир Путин, но и успява да устои на последвалите атаки на Кремъл.
Семейството на технологичния магнат, според неговите твърдения пред медии, отдавна има горчив опит с властта в Москва. Дядо му, герой от Втората световна война, е репресиран по времето на Сталин.
View this post on Instagram
Баща му пък е виден интелектуалец, професор по класическа филология и антична култура. Самият Павел Дуров завършва с отличие Академическата гимназия със специален статут към Санктпетербургския държавен университет, а пет години по-късно и филологическия факултет в същото учебно заведение отново с изключителни постижения и почести.
Всички очакват да тръгне по стъпките на баща си и да се заеме с научна кариера в областта на хуманитаристиката, но младежът има други планове.
Създаването на „руския Фейсбук“
Още докато е студент, Павел Дуров се увлича по информационните технологии. Създава онлайн библиотека за своите колеги, а по-късно в нея студентите започват да качват свои курсови работи и да разменят лекции. Скоро проектът му се разраства и включва форуми, в които се дискутират политически и обществени теми.
Още тогава започва да се формира успешният тандем между Павел и брат му Николай, който изучава математика и информационни технологии. Страничните наблюдатели ги оприличават на дуото Стив Джобс и Стив Возняк, които правят от „Епъл“ технологичният гигант, който познаваме днес.
Наистина Павел Дуров в изявите си доста прилича на Стив Джобс, докато брат му, подобно на Возняк, не попада в светлините на прожекторите толкова често. Но двамата остават неразделни, включително и в бизнес начинанията си до днес.
По това време студентският портал на Дуров привлича вниманието на бившия му съученик Вячеслав Миралишвили. Син на богат предприемач с грузински, еврейски и руски корени, в този момент Вячеслав следва в един от престижните университети в САЩ и е свидетел на появата и разрастването на „Фейсбук“.
Богатият младеж смята, че подобен проект може да има успех и в Русия, а като негова основа вижда именно студентския портал на Дуров. Миралишвили не се поколебава да инвестира парите, които е спечелил от бизнеса на баща си, в начинанието на своя бивш съученик и това е стъпката, която ще превърне сайтът на Дуров в еднo от най-успешните интернет начинания в Русия.
Миралишвили привлича в начинанието и друг свой приятел – руско-израелския бизнесмен Лев Леваев. Тримата стават съоснователи на руската социална мрежа „ВКонтакте“ през 2006 г.
През това време Дуров работи по своя студентски портал, превръщайки го постепенно в социална мрежа за бивши състуденти и съученици. Със своя прост дизайн в синьо и бяло новият сайт много напомня на някой от локалните клонове на „Фейсбук“ по онова време, което по-късно ще донесе на Дуров обвинения в плагиатство, но предприемачът заявява, че всички големи ИТ гиганти са копирали други компании при основаването си.
Дали заради приликата с „Фейсбук“, дали заради усилията на самия Дуров, но мрежата започва да се разраства с невиждани дотогава темпове и скоро ще бъде оценена на 3 милиарда долара. В работата вече активно се включва и брат му Николай, който се завръща в Русия след завършване на аспирантура в Германия.
Успехът на „ВКонтакте“ привлича вниманието и на „Фейсбук“. През 2009 г. Дуров и неговите сътрудници са поканени в офиса на Зукърбърг в Калифорния. Според някои източници посещението е уредено с помощта на руския предприемач Юрий Милнер, който притежава акции в американската социална мрежа.
Според руския журналист Николай Конов, който впоследствие става биограф на създателя на „ВКонтакте“, срещата между Зукърбърг и Дуров преминава в много топла атмосфера, те намират един в друг сродни души. И двамата смятат държавата за атавизъм, а социалните мрежи за „невероятно достижение на човечеството, което позволява на информацията да излезе от контрола на държавата“.
Но по-късно Дуров споделя, че чувствал как Зукърбър вече се е предал под „комерсиалния натиск и американския естаблишмънт“.
Първият сблъсък с Кремъл
Малко след това съдбите на двамата ИТ милиардери тръгват в различни посоки. През 2011 г. в Русия се провеждат избори. Социологическите проучвания показват голяма преднина на президентската партия „Единна Русия“. Но след вота избухват протести, водени от опозиционния лидер Алексей Навални.
В този момент Дуров публикува в профила си в „Туитър“ съобщение, че ФСБ е поискала от него да закрие групите на протестиращите в социалната мрежа „ВКонтакте“, „но ние няма да го направим заради принципите си. Не знам какво ще се случи, но твърдо седим зад решението си“. Впоследствие той публикува като отговор на искането на спецслужбата снимка на куче с изплезен език.
Действията му го превръщат в герой в очите на опозиционерите, но не всички вярват в чистите му намерения. „Новая газета“ публикува свое разследване, според което Дуров е изпратил писмо на заместник-началника на офиса на руския президент Владислав Сурков и в него обяснява, че „блокирането на опозиционните групи на платформата „ВКонтакте“, ще доведе до прехвърлянето на техните членове във „Фейсбук“, където ще бъдат извън контрол“. ИТ предприемачът отрича да е автор на такова писмо.
Скоро след тези събития Дуров преживява два неочаквани удара. Съдружниците му Миралишвили и Леваев изненадващо продават своите акции в социалната мрежа на компанията „Юнайтед Кепитъл Партнерс“, а Дуров обвинява за това Кремъл.
Милиардерът преживява и пътен инцидент с участието на полицай, чийто крак наранява. Малко след това в офиса му нахлуват органите на реда и извършват обиски.
Появата на „Телеграм“
По това време Павел и брат му Николай започват да разработват приложението „Телеграм“ за криптирани чат разговори.
По-късно предприемачът споделя, че е решил да направи апликацията под влияние на разкритията на Едуард Сноудън за масовото подслушване на американски граждани и опасенията за подобни действия от страна на Кремъл.
Дуров признава, че основната му цел е да замени приложенията „Месинджър“ и „Уотсъп“ на Марк Зукърбърг, които не са известни със своята сигурност.
Новите съдружници на Дуров във „ВКонтакте“ го обвиняват, че е използвал ресурси на компанията им в разработката на „Телеграм“ и искат дял в новото начинание. Предприемачът обаче отказва и започва дълга съдебна битка.
Натискът върху него продължава. Дуров съобщава, че ФСБ са поискали да разкрие личните данни на членовете на украинската група „Евромайдан“ във „ВКонтакте“ по време на протестите в Киев, но той е отказал.
През това време „Юнайтед Кепитъл Партнерс“ купуват три компании на приятел на Дуров, с които е пряко свързана дейността на „Телеграм“. Младият ИТ милиардер определя сделката като „предателство“ и заминава за САЩ, защото се тревожи, че информацията на сървърите му там е в опасност.
Скоро след това Дуров престава да бъде изпълнителен директор на „ВКонтакте“ при доста противоречиви обстоятелства. Предприемачът твърди, че е бил измамен и уволнен, а новите акционери в компанията заявяват, че той сам е подал оставка. По думите на Дуров тази оставка е била "първоаприлска шега".
В началото на 2014 г. Дуров продава своя дял от „ВКонтакте“ на бизнесмена Иван Таврин, който пък на свой ред изненадващо скоро след това го препродава заедно с „Мейл.РУ“ на приближения до Путин олигарх Алишер Усманов. По-късно Усманов купува „Юнайтед Кепитъл Партнерс“ и става едноличен собственик на най-голямата социална мрежа в Русия. Олигархът обаче се отказва от претенции към „Телеграм“.
След продажбата Дуров обявява, че напуска Русия, а като една от причините за своето решение изтъква, че това не е страна, в която да правиш ИТ бизнес.
Критиците му пък го обвиняват, че е „представил един корпоративен спор“ с неговите съдружници като атака на Кремъл, за да си прави личен пиар.
Дори извън Русия – атакуван и противоречив
Зад граница Дуров се представя като „изгнаник“ и това се превръща в част от рекламната му стратегия за „Телеграм“, който описа като сигурно приложение „извън контрола на което и да е правителство и най-вече Русия“.
Предприемачът получава гражданство от намиращата се в Карибско море малка островна държава Сейнт Китс и Невис, след като дарява на неин правителствен фонд 250 000 долара.
Вместо да се установи в тропическия рай, Дуров обаче решава да заживее и да премести бизнеса си в Дубай. Това предизвиква нова вълна нападки от негови критици, че като човек, който се обявява за изгнаник от режима на Путин, е странно да се премести в „друга държава с авторитарно управление“. Милиардерът обаче хвали властите в Дубай, защото „управляват държавата като бизнес“ и създават възможности за иновативни начинания.
Независимо от критиките към него, „Телеграм“ бързо набира популярност, но не след дълго започва да бъде критикуван, че привлича престъпници и терористи, които искат да избегнат проследяването на тяхната комуникация. Скоро става известно, че приложението се препоръчва сред членовете на „Ислямска държава“.
„Смятам, че в края на краищата личната ни неприкосновеност и тайната на комуникацията и нашето право да ги имаме са по-важни от нашия страх, че може да се случат лоши неща като тероризма. (…) Може да забраним и думите, защото се използват от терористи“, отговаря на обвиненията Дуров по време на събитие на „Техкрънч“ в Сан Франциско.
След терористичните атаки в клуб „Батаклан“ в Париж става ясно, че нападателите са използвали приложението. „Телеграм“ обявява, че предприема действия и блокира 78 канала, използвани от ИДИЛ.
Джихадистите не са единствените, които оценяват предимствата на „Телеграм“. През 2020 г. в Германия приложението се използва от организаторите на демонстрациите срещу COVID ограниченията, които завършиха със сблъсъци с полицията.
„РолингСтоун” публикува статия, в която определя приложението като една от любимите апликации на крайно десните групировки в САЩ. Според разследването арестуваният за щурма на Капитолия миналата година Едуард Джейк Ланг е комуникирал и рекрутирал участници за нападението чрез тайна група в „Телеграм“.
Отново сблъсък с Кремъл
Противоречията около употребата на приложението от джихадисти дава добър повод на Кремъл да забрани неговата употреба в Русия през 2018 г. „Роскомнадзор“ се опитва да блокира „Телеграм“, но благодарение на напредналите технологии, които използва приложението остава достъпно в страната.
Най-странното е, че дори хора, които са във властта, продължават да използват приложението. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заявява пред журналисти, че комуникира чрез „Телеграм“ въпреки забраната.
Независимо от усилията на властите приложението се превръща в най-популярният месинджър в Русия, а и в постсъветското пространство. Почти всички местни медии и институции поддържат канали в платформата. Всичко това кара Москва постепенно да се откаже от идеята за блокиране на „Телеграм“.
Ясният печеливш от войната в Украйна
В началото на 2021 г. Дуров обявява, че „Телеграм“ има вече 500 милиона потребители. Активните регистрации скачат всеки път, когато „Фейсбук“ и „Уотсъп“ имат проблеми или в региона на бившия СССР и Източна Европа има горещи политически събития.
Войната в Украйна не прави изключение от този тренд: „Невъзможно е да си представим как щеше да се развие войната на Русия в Украйна без „Телеграм“. Месинджърът, който достигна 1 милиард сваляния, се превърна в поле на дигитална битка. Украинските управляващи, включително президентът Володимир Зеленски, разчитат на приложението за всичко – от това да съобщават за обявяване на въздушни тревоги за населението до спечелването на международна подкрепа и да разпространяват своите послания. Същото важи както за руското правителство, така и за руските опозиционери, които в момента са откъснати от другите социални мрежи. Украинските канали в приложението се следят 24/7 от аматьори изследователи и военни професионалисти за последните новини от фронта“, пише „Тайм“.
Изследване на базираната във Великобритания ИТ компания „Лоджикъли“ установява, че след началото на военните действия на 24 февруари каналите на рускоезичните медии в „Телеграм“ са привлекли 8 милиона нови последователи.
Кой ще е големият губещ от тази война, все още не е съвсем ясно. Но вече със сигурност можем да кажем кой е големият печеливш, поне в полето на ИТ сферата. Няма съмнение, че неговото име е Павел Дуров.