Китай увеличава подкрепата за туризма, като създава инвестиционни фондове и строи туристически атракции - от къмпинги до развлекателни паркове, за да съживи потреблението в забавящата се икономика на страната, информира Ройтерс.
Благодарение на бързо увеличаващата се средна класа туризмът се оформи като перспективен нов двигател за китайската икономика. Правителството цели да увеличи двойно разходите за обекти за забавления до 5,5 трилиона йени (886 милиарда долара) до 2020 година.
Ще бъдат построени 10 нови пристанища за круизни кораби до 2020 година, а държавните компании ще бъдат насърчени да строят лодки за развлечения с цел да се даде тласък на растежа, съобщи тази седмица китайското правителство.
Освен това до 2020 г. ще бъдат изградени 1000 къмпинга и ще бъдат построени или обновени 57 000 тоалетни за туристи през идните три години.
В най-популярните туристически обекти ще бъдат инсталирани безжични мрежи за интернет.
За финансиране на новите съоръжения ще бъдат създадени фондове, а частните инвеститори ще бъдат насърчени да партнират в проектите, отбелязва кабинетът.
Ще има повече средства за изграждане на пътища и паркинги на туристическите места, както и за нови летища в Северозападен Китай.
Ще бъде увеличена подкрепата за туристическите фирми и компаниите за производство на спортна екипировка, а за повече туристически дестинации ще има данъчни облекчения.
Туристически обекти ще бъдат специално насочени към по-възрастните китайци - заможна група, чиито разходи изостават в сравнение с по-голяма част от населението, отбелязва кабинетът.
Втората по големина икономика в света е подкопана от охлаждащия се пазар на имотите, вялите инвестиции и световно търсене, както и от спада на фондовия пазар. Очаква се китайският брутен вътрешен продукт тази година да нарасне със 7 процента, което е най-бавното темпо от 25 години.
Друг начин, по който според анализаторите Китай подкрепя икономиката си, е обезценяването на китайската валута.