Китай защити кървавото смазване на продемократичните протести на пекинския площад „Тянанмън" на 4 юни 1989 г., предаде „Ройтерс”. Пекин заяви, че навремето е бил избран правилният път в името на народа.

За управляващата Китайска комунистическа партия протестите на площад „Тянанмън", които се разпростряха и в други градове, остават тема табу. Правителството определи протестите като контрареволюционни, а годишнината от тях никога не е била отбелязвана публично в континенталната част на Китай.

Всяка година има чествания в Хонконг, който се върна под управлението на Китай през 1997 г., както и в независим Тайван.

Правителството никога не е съобщавало официално броя на убитите, но оценките са за няколко стотици до няколко хиляди души.

Говорител на китайското външно министерство обаче заяви, че китайското правителство е стигнало до заключението, че пътят към социализъм с китайски характеристики отговаря на интересите на мнозинството китайци. „Изграждането на демократично общество с върховенство на закона продължава. В Китай няма дисиденти, има само нарушители на закона”, категоричен бе той.

В навечерието на 25-тата годишнина китайските власти арестуваха дисиденти и ограничиха достъпа до някои интернет услуги - блокирани са например услугите на Гугъл. Миналата седмица е бил наложен допълнителен контрол над използването на търсачката, картите и услугите за превод. Последните ограничения блокират почти всички услуги на световната компания, отбелязаха китайските цензори. Те блокират сайтове с предизвикваща противоречия политическа информация, порнография и други, които сметнат за неподходящи.